Říjnová revoluce vyhnala po roce 1917 z Ruska miliony lidí. O zkušenost exilu se dělí na výstavě

Říjnová revoluce před sto lety přivedla z Ruska do nové Československé republiky nebývalou vlnu exulantů. Jejich osudy v době mezi světovými válkami sleduje výstava s názvem Zkušenost exilu. Je jedním z největších výstavních projektů Památníku národního písemnictví v letošním roce.

Revoluční události roku 1917 a hrůzy občanské války zapříčinily do té doby největší migrační vlnu z území bývalého carského Ruska. Podle odhadů uprchlo dva a půl milionu lidí. Do tehdejšího Československa se jich dostalo zhruba 30 tisíc. „Šlo zejména o vrstvy inteligence a šlechty,“ doplnila kurátorka Věra Velemanová.

Mezi uprchlíky byla například rodina Vladimíra Dmitrijeviče Nabokova – významného právníka a otce slavného spisovatele. Politická situace se pro něj stala nebezpečnou, a proto hledal útočiště v Berlíně.  „Na začátku roku 1922 byl spáchán atentát na šéfa Vladimíra Dmitrijeviče Nabokova, při němž Nabokov zemřel. Rodina se poté přesunula do Prahy,“ vysvětlil Nabokovovův potomek Vladimír Petkovič, jak se příbuzní známého literáta dostali do Československa.

Jsou jedněmi z mnoha, jejichž osud a příběh výstava připomíná. „Vedle známých osobností, jakou je například básnířka Marina Cvetajevová, odkrývá i témata nová. Například o odbornících v technických oborech,“ upozorňuje kurátor Jakub Hauser.

 V roce 1921 zorganizovala tehdejší československá vláda Ruskou pomocnou akci – na svou dobu neobyčejně rozsáhlý mezinárodní program, který pomáhal uprchlíkům finančně nebo při vzdělání. Pomohl i Vasilijevovi Andrejeviči Vukolovi, který se do Československa dostal na začátku dvacátých let. „Otec tady nakonec absolvoval ČVUT a stal se odborníkem na luční porosty a trávy. Za výzkumnou práci o pražských trávnících získal cenu hlavního města Prahy,“ prozradila Vukolovova dcera, historička Anastasia Kopřivová.

3 minuty
Zkušenost exilu na výstavě
Zdroj: ČT24

Výstava se snaží ruskou meziválečnou emigraci zmapovat komplexně a nabízí témata z umění, vědy i každodenního života. O „zkušenost exilu“ se tehdejší známí i neznámí uprchlíci podělí s návštěvníky pražského letohrádku Hvězda do konce října.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 4 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 11 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
včera v 18:00

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...