Filmová upoutávka týdne: Kolegové z Avengers hledají v mrazu vraha

Vražda a její vyšetřování sice mnohdy nabývá podoby tuctové detektivky, v případě filmu Wind River by ale zážitek mohl být jiný. Dílo uváděné na prestižním festivalu v Cannes je totiž režijním debutem scenáristy Taylora Sheridana, který dokázal zajímavým způsobem nahlédnout na zločin i ve filmech Sicario a Za každou cenu.

Taylor Sheridan ale s Wind River nezanevřel ani na svoje scenáristické kořeny, takže je to v podstatě jeho autorský projekt. Vražedný incident umístil do prostředí indiánské rezervace v americkém státě Wyoming, která nese stejné pojmenování jako samotný film. Na místo je poslán nováček v FBI Jane Bannerová, která při vyšetřování pojí síly s Corym Lambertem, který v parku působí jako stopař, zná tamní komunity a jako první našel oběť.

Bannerovou a Lamberta si zahrála herecká dvojice, která se velice dobře zná z natáčení komiksových filmů od Marvelu. Elizabeth Olsenová a Jeremy Renner si ve snímcích jako Avengers: Age of Ultron a Captain America: Občanská válka zahráli Wandu, jejíž schopnosti mají blízko k magii, a Hawkeye, který je mistrem v lukostřelbě.

Za loňský rok se Sheridan probojoval mezi oscarové nominace

V případě Wind River se ale budou muset při vyšetřování zločinu úplně obejít bez zvláštních schopností. Obzvláště pro nezkušenou agentku FBI to bude v cizím a místy nehostinném prostředí tvrdá zkušenost. V dřívějších filmech, které vznikly podle Sheridanova scénáře, se šlo také za hranice běžného detektivního příběhu.

Taylor Sheridan (vlevo) v Cannes s herci svého režijního debutu Elizabeth Olsenovou a Jeremym Rennerem
Zdroj: Eric Gaillard/Reuters

Platí to jak pro Sicario z roku 2015, které režíroval nadějný kanadský tvůrce Denis Villeneuve a které se pohybovalo na americko-mexické hranice a pojednávalo o boji s drogovým byznysem, tak pro westernové Za každou cenu z loňského roku v režii Davida Mackenzieho, které získalo oscarovou nominaci nejen pro samotný film, ale i pro Sheridana jako scenáristu.

Úspěch se může dostavit i s Wind River. V prvních recenzích převažuje pozitivní hodnocení. Například Todd McCarthy z časopisu Hollywood Reporter píše o „silném režijním debutu“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 2 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 15 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
včera v 12:13

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánovčera v 11:47

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025
Načítání...