Hvězdy i kostlivci. Výstava otevírá 13 komnat první republiky

Sparťanský průkaz Vlasty Buriana, toaletní stolek Adiny Mandlové, kostýmy ze seriálu Hříšní lidé města pražského, modely ze salonu Hany Podolské nebo původní loutky Jiřího Trnky – exponáty, které návštěvníky galerie v Tančícím domě vrátí do období meziválečného Československa. Výstava 13 komnat první republiky seznamuje do 25. října s tehdejší módou, filmy, cestováním, uměním i bydlením.

„Třináct komnat je  třináct zásadních témat, které jsme se tady rozhodli přiblížit divákům, tzn. sport, hudba, film atd. Třináctou komnatou jsme také chtěli upozornit na to, že první republika nebyla jen obdobím světel, ale že měla i své stíny a kostlivce ve skříni. Ve srovnání s dneškem byla mnohem kontrastnější. Na jedné straně elegance, noblesa, na druhé i chudoba a nevyřešené národnostní otázky,“ připomíná spoluautor výstavy, historik a spisovatel Petr Stančík.

Některé ze „třinácti komnat“ při prohlídce s kamerami České televize také podrobněji popsal:

móda

Módu pro celou společnost diktoval filmový průmysl. Zatímco pánská móda se v podstatě neměnila, dámská prošla dvěma výraznými epochami: v té první se nosily rovné střihy bez zdůrazněného pasu a sukně se zkracovaly. Poté byla naopak oblíbená široká ramena a úzký pas. Ale jak ve dvacátých, tak ve třicátých letech byl důležitým doplňkem dámské módy klobouk.

domácnost

Například kuchyně byla tenkrát mnohem důležitější než dnes. Rodina v ní trávila většinu svého volného času, a pokud si to mohl manžel dovolit, žena zůstala v domácnosti. Snem každé hospodyňky byl porcelánový servis, dával se třeba jako svatební dar.

automobily

I obyčejné auto stálo hodně peněz. V Tančícím domě je vystaven vůz, který si pan továrník Walter nechal vyrobit na zakázku pro svou vlastní rodinu. Existují jen tři exempláře na celém světě, tento pochází ze sbírky Petra Hapky. Pořídit si takové auto bylo jako pořídit si soukromý tryskáč. Představujeme také konstrukční model Tatry 77, což byla pýcha prvorepublikového automobilového průmyslu, protože šlo o první proudnicový sériově vyráběný automobil na světě.   

politika

Určitě bychom si neměli nechat ujít originální uniformu ruského legionáře, protože právě legionáři se zasloužili o vznik první republiky mírou nejvyšší. Vytvořena je tu také replika pokoje známého spisovatele Karla Čapka a v něm mimo jiné kostým robota ze hry R.U.R.

8 minut
Prohlídka výstavy s Petrem Stančíkem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
před 59 mminutami

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 14 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 18 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
před 21 hhodinami

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
včera v 06:30

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025
Načítání...