„Každý skrývá deviace.“ Přes kosti mrtvých je odkrývá Agnieszka Hollandová

S cenou z festivalu Berlinale vstupuje do českých kin nový film polské režisérky Agnieszky Hollandové, který vznikl i s přispěním české koprodukce. Snímek s názvem Přes kosti mrtvých je provokativní rozpravou o naší neutěšené současnosti.

Přes kosti mrtvých
Zdroj: CinemArt Autor: R. Palka

„Je to podobenství a zároveň hořký obraz našeho světa, kde jsou lidé i zvířata, staří i slabí, bezbranní vůči brutalitě a blbosti,“ uvedla k filmu Agnieszka Hollandová. Děj se odehrává v zapomenutém koutě na polsko-českém pomezí. V malé osadě během lovecké sezony dojde k několika záhadným vraždám bez jasného motivu.

„Styl příběhu má v sobě českou citlivost a anarchismus,“ domnívá se Hollandová, že Poláci a Češi mají (nejen v tomto filmu) společného víc než jen hranice. Snímek Přes kosti mrtvých vznikl podle knihy polské spisovatelky Olgy Tokarczukové, která vyšla také česky pod názvem Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých.

Video Trailer - Přes kosti mrtvých
video

Trailer: Přes kosti mrtvých

Trailer: Přes kosti mrtvých

Olga Tokarczuková o knize

Hlavní postavou je postarší žena, milovnice zvířat, která se stane mstitelkou. „Zajímají mě zvláštní lidé, podivní hrdinové. Nikdo normální,“ přiznává Tokarczuková, že ji ovlivňuje původní profese psycholožky. „Každý z nás v sobě skrývá deviace, naše společná komunikace se je snaží ukrýt, abychom se co nejsnáze zařadili. Ale co je v lidech těkavé, jsou právě tyto hlubiny, odchylky, všechno odštěpené od hlavního proudu.“

Herecké obsazení je polské (v hlavní roli se představí Agnieszka Mandatová), jednu z větších rolí svěřila ale Hollandová českému herci Miroslavu Krobotovi. Sešla se s ním už před čtyřmi lety v dramatu Hořící keř, inspirovaném Janem Palachem. Na stejném snímku poznala i scenáristu Štěpána Hulíka a střihače Pavla Hrdličku, které přizvala také k natáčení svého posledního počinu.