Je to van Gogh, není to van Gogh? Autorka knihy a muzeum se neshodnou

Nedávno objevené skici malíře Vincenta van Gogha vydali knižně v Paříži. Kresby ale nejsou pravé, upozornili záhy znalci z amsterodamského muzea. Neodpovídá podle nich například výběr motivů, druh papíru nebo barva inkoustu. Část odborné veřejnosti se naopak postavila za autorku knihy.

Kniha údajně nepravých skic od Vincenta van Gogha
Zdroj: ČTK/AP Autor: Christophe Ena

Kniha obsahuje údajně ztracené a znovunalezené skici z období let 1888 až 1890, kdy van Gogh pobýval v jihofrancouzském Arles. Měl to být revoluční objev. Jenže jen pár minut po představení šedesátky kreseb vydali znalci z nizozemského muzea zprávu, že se jedná pouze o napodobeniny.

„Majitel kreseb nám ukázal jejich fotografie, na základě kterých jsme dospěli k názoru, že se nejedná o van Gogha,“ uvedl Axel Rüger, ředitel muzea Vincenta van Gogha v Amsterodamu. Odborníci amsterodamského muzea se prý skicami zabývali již v letech 2008 a 2013 a shodli se, že jde o díla van Goghova napodobitele či napodobitelů.

„Vyučovala jsem na vysoké škole kurzy znalectví a historie umění. To nejhorší, co mi někdo může říct, je to, že rozhodl o pravosti díla jen za pomoci jeho fotografií,“ ohradila se historička umění a autorka knihy Bogomila Welsh-Ovcharovová.

Video Události v kultuře
video

V Nizozemí vedou spor o pravost skic van Gogha

Nizozemští odborníci tvrdí, že díla neodpovídají van Goghově technice. „Jedná se o díla nakreslená hnědým inkoustem. V tomto období ale van Gogh používal pouze černý a výjimečně také fialový inkoust,“ upozorňuje Rüger. „Vím, že to je van Gogh,“ nepochybuje ovšem autorka. „Muzeum ale tvrdí, že jejich názor je rozhodující. Myslím, že jsme narazili na základní problém v principech znalectví,“ obává se.

Na obě strany sporu se postupně začínají přiklánět nejuznávanější odborníci na van Goghovu práci, a díla tak zřejmě čeká další zkoumání.