Henri Rousseau nevytáhl paty z Francie. Teď vystavuje poprvé v Česku

Henri Rousseau, zvaný Celník, se proslavil malbami exotické přírody, přestože byl jako malíř samouk a z rodné Francie nikdy nevytáhl paty. Od 15. září se podívá do Národní galerie v Praze, která představuje jeho tvorbu poprvé na českém území. „Malířův ztracený ráj“ doplnila dialogem s dalšími výtvarníky: Pablem Picassem, Fridou Kahlo nebo Josefem Čapkem.

Výstava se do Prahy přesunula z pařížského Musée d'Orsay, kde patřila k nejúspěšnějším v poslední dekádě.

Zatímco dnes Rousseaua vítají světové metropole, za svého života v druhé polovině 19. století vybíral daně (nikoli clo, jak naznačuje mylná přezdívka) u Seiny a jako velkého umělce sám sebe jen maloval. Jeho autoportrét z roku 1890, na němž se vyobrazil s baretem a paletou, patří k jeho nejznámějším dílům. Ve 20. letech ho zakoupila československá vláda, dnes je ve sbírkách pražské Národní galerie.  

Představa stylizovaného, trochu podivínského umělce se stala archetypem pro českou populární kulturu, upozorňuje kurátorka Kristýna Brožová. Promítl se například i do postavy malíře Rudolfa Hrušínského ve filmu Jak básníkům chutná život.

Ostatní výtvarníky inspiroval ale dávno předtím. Podobnosti se dají najít v dílech Paula Cézanna, Paula Gauguina, Fridy Kahlo či Pabla Picassa. Jeho takzvané krajiny-portréty brzy objevila dobová avantgarda, z českých avantgardních umělců inspiroval Jiřího Koláře či Toyen.

„Zpočátku se publikum jeho obrazům vysmívalo, ale postupně jej začali oceňovat někteří malíři, literáti i sběratelé,“ připomíná kurátorka. Malovat začal až ve čtyřiceti letech, označovat ho za „nedělního malíře“ ale není tak úplně přesné, rady získával od akademických malířů a učil se kopírováním děl v pařížských galeriích.  

„Používá jasné barvy. Typická je pro něj naivita, jednoduché tvary. Pohybuje se mezi snem a realitou,“ popsala Rousseaův styl kurátorka Musée d'Orsay Beatrice Avanziová.

Především se proslavil obrazy džungle. Tvrdil sice, že se účastnil tažení do exotických zemí, ve skutečnosti ale zážitky z divočiny čerpal při návštěvách zoo, botanické zahrady a přírodovědného muzea.

V Česku na něj mohou zájemci zajít do paláce Kinských na Staroměstském náměstí do 15. ledna příštího roku.  

2 minuty
Národní galerie v Praze vystavuje Henriho Rousseaua
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal filmový festival Berlinale. Úvodní snímek poukázal na téma migrace

V německé metropoli začalo Berlinale. Na zahajovacím ceremoniálu jednoho z největších mezinárodních filmových festivalů převzala čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo britská oscarová herečka Tilda Swintonová. Na úvod se promítala novinka Das Licht mezinárodně proslulého německého režiséra Toma Tykwera.
14. 2. 2025

Animovaný dětský démon pohlíží na Západ. V Číně vydělal miliardu dolarů

Nejvýdělečnějším čínským filmem všech dob se stal snímek Ne-ča: Dítě démonů dobývá moře. Premiéru měl letos na konci ledna a za pár dní utržil přes miliardu dolarů. Doma je film zdrojem národní hrdosti, v zahraničí, zejména směrem k Hollywoodu, ukazuje ambice čínské kinematografie.
13. 2. 2025

Nejvíce nominací na ceny Anděl posbíral opět Viktor Sheen

Stejně jako v minulém ročníku vede nominace na hudební ceny Anděl rapper Viktor Sheen. Obdržel tři. Šanci získat po dvou soškách mají dále Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Vítězové vzešlí z hlasování členů České hudební akademie budou známi 5. dubna v přímém přenosu České televize.
13. 2. 2025

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na pražské výstavě s názvem Svoboda navzdory.
13. 2. 2025

Buffy opět přemůže upíry, její návrat by ale divákům krev pít neměl

Na obrazovky se vrátí seriálová postava, která si na přelomu milénia získala i spoustu českých fanoušků. Chystá se totiž reboot Buffy, přemožitelky upírů, navíc opět se Sarah Michelle Gellarovou, kterou tato role proslavila. Část reakcí na „další kapitolu v Buffyverzu“ je nadšená, část se ptá, jestli si „upíří“ hrdinka spíš nevyláme zuby.
12. 2. 2025

Severokorejští uprchlíci chtějí prorazit s K-popem. V KLDR by riskovali trest smrti

Ve Spojených státech se letos chystá prorazit nová kapela z Jižní Koreje. Jmenuje se 1Verse (čti Universe čili vesmír) a dva z jejích pěti členů se narodili v KLDR. Mluví se tak o ní jako první K-popové chlapecké skupině, s níž vystupují severokorejští uprchlíci. V jejich rodné, totalitní zemi je K-pop zakázaný pro svůj údajně zhoubný vliv, za poslech této hudby hrozí roky nucených prací, za pašování i trest smrti.
12. 2. 2025

Trosky čekají hráče Kingdom Come. Snad je nepřekvapí zřícenina, říká kastelánka

Hrad Trosky v Českém ráji se chystá na vyšší návštěvnost turistů z celého světa. Odehrává se na něm totiž část druhého pokračování úspěšné české videohry Kingdom Come: Deliverance. Středověké Čechy virtuálně prozkoumává více než milion hráčů z celého světa.
11. 2. 2025

Co dělala AI? Oscar bude chtít nejspíš znát podíl umělé inteligence

Snímky Brutalista, Emilia Pérez či Duna: Část druhá mají několik věcí společných. Všechny mohou získat Oscara za rok 2024 pro nejlepší film a všechny se staly příspěvky do pokračující diskuse o přiznaném využití umělé inteligence ve filmech. Americká Akademie filmového umění a věd, která prestižní filmové ocenění uděluje, zvažuje, že oznámení o „spolupráci“ s AI uloží filmařům jako povinnost.
11. 2. 2025
Načítání...