Henri Rousseau nevytáhl paty z Francie. Teď vystavuje poprvé v Česku

Henri Rousseau, zvaný Celník, se proslavil malbami exotické přírody, přestože byl jako malíř samouk a z rodné Francie nikdy nevytáhl paty. Od 15. září se podívá do Národní galerie v Praze, která představuje jeho tvorbu poprvé na českém území. „Malířův ztracený ráj“ doplnila dialogem s dalšími výtvarníky: Pablem Picassem, Fridou Kahlo nebo Josefem Čapkem.

Výstava se do Prahy přesunula z pařížského Musée d'Orsay, kde patřila k nejúspěšnějším v poslední dekádě.

Zatímco dnes Rousseaua vítají světové metropole, za svého života v druhé polovině 19. století vybíral daně (nikoli clo, jak naznačuje mylná přezdívka) u Seiny a jako velkého umělce sám sebe jen maloval. Jeho autoportrét z roku 1890, na němž se vyobrazil s baretem a paletou, patří k jeho nejznámějším dílům. Ve 20. letech ho zakoupila československá vláda, dnes je ve sbírkách pražské Národní galerie.  

Představa stylizovaného, trochu podivínského umělce se stala archetypem pro českou populární kulturu, upozorňuje kurátorka Kristýna Brožová. Promítl se například i do postavy malíře Rudolfa Hrušínského ve filmu Jak básníkům chutná život.

Ostatní výtvarníky inspiroval ale dávno předtím. Podobnosti se dají najít v dílech Paula Cézanna, Paula Gauguina, Fridy Kahlo či Pabla Picassa. Jeho takzvané krajiny-portréty brzy objevila dobová avantgarda, z českých avantgardních umělců inspiroval Jiřího Koláře či Toyen.

„Zpočátku se publikum jeho obrazům vysmívalo, ale postupně jej začali oceňovat někteří malíři, literáti i sběratelé,“ připomíná kurátorka. Malovat začal až ve čtyřiceti letech, označovat ho za „nedělního malíře“ ale není tak úplně přesné, rady získával od akademických malířů a učil se kopírováním děl v pařížských galeriích.  

„Používá jasné barvy. Typická je pro něj naivita, jednoduché tvary. Pohybuje se mezi snem a realitou,“ popsala Rousseaův styl kurátorka Musée d'Orsay Beatrice Avanziová.

Především se proslavil obrazy džungle. Tvrdil sice, že se účastnil tažení do exotických zemí, ve skutečnosti ale zážitky z divočiny čerpal při návštěvách zoo, botanické zahrady a přírodovědného muzea.

V Česku na něj mohou zájemci zajít do paláce Kinských na Staroměstském náměstí do 15. ledna příštího roku.  

2 minuty
Národní galerie v Praze vystavuje Henriho Rousseaua
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 3 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025
Načítání...