Chalupeckého cena: Franta a Böhm potečkovali svět

Praha - Performancí, při níž vypustili k nebi u Veletržního paláce v Praze černé balonky, zahájila umělecká dvojice Jiří Franta a David Böhm doprovodný program Ceny Jindřicha Chalupeckého. V rámci projektu 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst se postupně představí všech pět finalistů.

Franta a Böhm, kteří se do finále Ceny Jindřicha Chalupeckého dostali letos už potřetí, jsou známí svými improvizacemi. Autoři si rádi hrají s významy, se záměnou autorství či způsobem instalace. Kromě vypouštění balonků, které měly na provázcích přivázané tužky, aby po dopadu „potečkovaly svět“, zkoušeli i možnosti malby. Publikum mohlo „vodit“ jejich ruce a malovat tak na černou stěnu modulu.

Franta s Böhmem improvizací v rámci Chalupeckého ceny navazují na své předchozí performance dotýkající se procesu kresby, v nichž používali jako pomůcku kresby například motorky, fixu na čtyřmetrové tyči či rameno bagru. „Není tu tak důležitý výsledek jako proces. Nazýváme to kresbou s handicapem, kdy mezi umění a sebe nebo někoho dalšího klademe nějakou překážku,“ vysvětlil Böhm.

Jiří Franta (vlevo) a David Böhm při doprovodném programu Ceny Jindřicha Chalupeckého 2012
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Doprovodný program Ceny Jindřicha Chalupeckého, která patří k nejprestižnějším tuzemským oceněním pro mladé umělce, se letos odehraje ve čtyřech českých městech a v Bratislavě. Po všech místech bude putovat i speciálně vyrobený architektonický modul od architekta Jakuba Kopce nazvaný Zastávka, který nyní na měsíc ozdobí prostor před Veletržním palácem. Variabilní modul pětkrát změní svou podobu a zároveň poslouží jako interaktivní infostánek Ceny Jindřicha Chalupeckého, protože je popsaný texty o ocenění.

Lenka Lindaurová, výkonná ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého, o doprovodném programu: „Zdůrazňujeme, že umění není jenomobraz nebo objekt, který visí v galerii, ale že to může být i nějaká sociální akce, komunikační záležitost, kdy můžou lidi přijít a ptát se na spoustu otázek, kterézdánlivě s uměním nesouvisí.“

Ondřej Horák, kurátor doprovodného programu: „Chceme omezit přemýšlení o nesrozumitelnosti výtvarného umění, o tom, že nekomunikuje. Snažíme se tuto bariéru zbořit.“

Po Frantovi a Böhmovi v Praze bude v srpnu v Bratislavě vystavovat Jiří Thýn, v září v Ostravě Vladimír Houdek, v říjnu v Hradci Králové Adéla Babanová a listopad bude patřit Richardu Loskotovi v Brně.

Tradiční společná výstava Finalisté 2012, pro kterou pětice nominovaných připraví nová díla, se letos uskuteční od 25. října do 9. prosince v Domě umění v Brně. Jméno laureáta určí mezinárodní porota a vyhlášeno bude 30. listopadu v brněnském Divadle Husa na provázku.

Reportáž P. Schubertové o doprovodném programu (zdroj: ČT24)

Cena nesoucí jméno filozofa, výtvarného i literárního kritika Jindřicha Chalupeckého byla založena v roce 1990 z iniciativy exprezidenta Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka. Uděluje se současným výtvarníkům do 35 let. Za dobu své existence cenu získala řada umělců, například Jiří Černický, Ján Mančuška, Eva Koťátková nebo Kateřina Šedá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 8 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...