Všude dobře, doma nejlíp? Jeden svět hledá domov

Migrace a konflikt na Ukrajině jsou hlavními, ovšem ne jedinými tématy 18. ročníku Jednoho světa. Filmový festival o lidských právech se zaměřuje na lidi přicházející do Evropy i na ty, kteří svůj domov mají. Co pro nás domov znamená? Zamýšlí se organizátoři přehlídky a ke stejnému zamyšlení zvou diváky od 7. března v Praze a následně dalších městech.

Rozhovor s dramaturgem festivalu Ondřejem Moravcem

Co vás přimělo zacílit na diskusi o migraci, která trvá už několik měsíců, i z uměleckého pohledu?

Když jsme začali letošní ročník připravovat, situace zrovna vrcholila a říkali jsme si, jakým způsobem bychom o ní mohli referovat půl roku poté. Moc jsme se nezmýlili v odhadu, že atmosféra se bude vyostřovat a že debaty budou na obou stranách hodně vypjaté. Chtěli jsme se vydat opačným směrem, poklidnou cestou ukázat věci, jak jsou, a zaměřit se víc na nás, na to, co pro nás znamená domov. 

Hledání domova je nejen motiv ročníku, ale také název jedné hlavní tematické kategorie. Nabízí třináct filmů, dají se nějakým způsobem charakterizovat? 

Domov se prolíná všemi kategoriemi, v hlavní kategorii Hledání domova jsme se rozhodli zaměřit čistě na migrační problematiku, a to z toho prostého důvodu, že filmů na toto téma se objevilo skutečně hodně. Na migraci nahlížíme z mnoha úhlů pohledu: přes psychologii jednice, který je už patnáct let integrovaný ve společnosti, přesto má potíže, nebo z historického hlediska v paralele s uprchlíky po druhé světové válce. Některé dokumenty sledují přímo plavbu migrantů přes Středozemní moře.

Plavba - autentické záběry z lodi se syrskými uprchlíky
Zdroj: Festival Jeden svět

Novinkou je kategorie Neklidná Ukrajina. Jak život na Ukrajině vybrané dokumenty nahlížejí? 

Jsou hodně rozdílné. Například snímek Jak jsme se stali válečnými dobrovolníky popisuje válku z ukrajinského úhlu pohledu, je dost patriotistický, na druhé straně máme i film nahlížející na problematiku z ruské perspektivy a je o ruských vojácích, kteří přišli na Ukrajinu s tím, že jdou bojovat za nějaké ideály, které tam pak vůbec nenašli.

Jaké tuzemské dokumenty vás zaujaly a dostaly se do programu?

Ve světové premiéře uvádíme film Nemusíš s láskou, stačí s citem o sexuálním životě mentálně handicapovaných lidí. Lidé si často myslí, že lidskoprávní filmy končí špatně, ale není to tak, tento příběh má opravdu krásný happy end. Rád bych zmínil i film Nebezpečný svět Rajka Dolečka

Jsou filmy na festivalu jeden svět výhradně dokumenty?

Každý  film má nějaký dokumentární aspekt, ale dáváme i interaktivní dokumenty založené na internetu, které jsou velmi blízko počítačovým hrám. Letos poprvé také uvedeme projekty vytvořené čistě pro virtuální realitu. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet například simulaci teroristického útoku v londýnském metru v roce 2005.

Co skrývá název sekce Kdo je tady normální?

Sešlo se nám několik filmů s velmi silnými hrdiny, kteří jsou nějakým způsobem nonkonformní, něco je sužuje a název kategorie vznikl právě z otázky, kterou si klade jeden z těchto hrdinů.

Na úvod festivalu se předává cena Homo Homini. Letos více laureátům.

Ano, letos celé skupině kubánských aktivistů. Jsou to skutečně velmi odvážní lidé, kteří bojují s kubánským režimem. Byli zavřeni ve vězení a poté jim bylo přikázáno, že musí opustit zemi, ale oni se rozhodli zůstat, což v souvislosti s tématem hledání domova je také zajímavé.

Alice je prototyp „pečujícího robota“. V dokumentu Pečovatelka Alice sdílí domácnost se třemi seniorkami, setkat a popovídat si s ní budou moci také návštěvníci Jednoho světa.
Zdroj: Festival Jeden svět

Kteří hosté na festival Jeden svět přijedou, s kým se diváci mohou setkat na besedách, panelových diskusích?

Mám velkou radost, že budeme moci na festivalu přivítat první dva robotické hosty, například panenku Alice, která se stará o seniory. Film o ní uvede sekce Mezi druhy, která se zabývá právě komunikací mezi lidmi a roboty, zvířaty a tak dále. 

V Jednom světě se letos propojí od 7. do 16. března Praha a následně více než třicet českých měst a také Brusel. Celkem festival, pořádaný společností Člověk v tísni, promítne 123 filmů ze 62 zemí. Osmnáctý ročník zahájí belgický snímek Žádný člověk není ostrov sám pro sebe o migrantech z Tuniska a Ghany na ostrově Lampedusa. Doprovodný program zahrnuje cyklojízdu, šicí dílny či výstavy a debaty nebo projekce pro školy. Uskuteční se také seminář o migraci pro vyučující, účastní se ho stovka učitelů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 9 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...