Pes baskervillský vyje pod plzeňským nebem hrůzně i s humorem

Už osmou premiérou Divadelního léta pod plzeňským nebem je detektivní komedie Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor zlý pes! Titulních rolí se sympaticky zhostili Pavel Batěk a Zdeněk Velen, k režii organizátoři přizvali spolutvůrce adaptace, šéfa Městských divadel pražských, Petra Svojtku. Scéna Divadelního léta se nachází v centru města, v Proluce u Křižíkových sadů.

Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor zlý pes!
Zdroj: Divadelní léto pod plzeňským nebem Autor: Mirek Chaloupka

Autoři dramatizace Psa baskervillského Artura Conana Doyla - Jiří Janků a Petr Svojtka - připravili anglickou detektivní klasiku jako strašidelnou pohádku pro celou rodinu. Stejný titul realizovali před třinácti lety v Divadelním sdružení CD 2002 s ústřední dvojicí Radim Kalvoda a Hynek Čermák. Už tehdy si vyzkoušeli formu hororové parodie. Plzeňská inscenace vstupuje na venkovní scénu s ambicí mj. hlediště překvapovat originálními rekvizitami. Kromě aktérů zde hrají vysoká zeď i postupně se rozsvěcující okna domů.

Stejně jako v předešlých sezonách se v poloaréně potkávají herci plzeňských i pražských divadel. Místní rodák, herec a hudebník Pavel Batěk, dlouholetý člen souboru Divadla na Vinohradech a od srpna posila činohry Národního divadla, si roli Sherlocka Holmese pochvaluje, jeho part je plný převleků, ostatně jde o nejdynamičtější figuru v tempem jinak spíše pozvolné hře. Detektivův přítel Dr. Watson Zdeněk Velen se postupně stává, zvláště nesmělými námluvami sličné dcery Henryho Baskervilla, miláčkem publika.

Zdroj: Divadelní léto pod plzeňským nebem
Autor: Mirek Chaloupka

Prokletí rodu Baskervillů je svým pojetím a humorem blízké Pytlákově schovance Divadla Aqualung, které se při svých letních produkcích také zaměřuje na důmyslnou a schválně papundeklovou variantnost dekorací s detaily ad absurdum dotažených rekvizit. Scénografie a kostýmy Michaely Červenkové v Proluce kombinují historizující vzhled se soudobými doplňky. Takže rebelský Barrymore Marek Adamczyk, oblečený v rokokovém stylu, náruživě poslouchá dobové šlágry z gramofonu s klikou a z velkých moderních sluchátek.

Dr. Mortimer Zdeněk Mucha, obutý v bílých gumových lékařských botách, zneklidňuje návštěvníky červenými úklidovými rukavicemi, stejně jako svou sbírkou různých typů lebek. Podivínský doktor s morbidním vybavením ordinace patří k nejdekadentnějším motivům hry. Protiváhu zlověstných blat a Mortimerových vášní patologa zastupuje romantická image Dolores Stapletonové v dívčím podání Marty Dancingerové. Škoda, že v převážně pánském kusu nehraje žen více. Další neméně důležité postavy děje ztvárňují Zdeněk Rohlíček, Michal Štěrba či Vilém Dubnička.

Zdroj: Divadelní léto pod plzeňským nebem
Autor: Mirek Chaloupka

Hudba Petra Zemana a působivé barevné svícení na kamennou stěnu způsobují syntetické vjemy. K divácky výrazným místům patří scény s Holmesem coby věštící, zpívající i tančící starou cikánkou a Holmesem jako houslovým virtuosem. Odezvy se předvídatelně rovněž dočkávají medvěd, liška nebo nervózní psík Žeryk, vždyť zvířátka spolehlivě bodují i v jiných kontextech. Konečně "každý detail je důležitý a nikdy nevíte, kdy se vám může hodit", jak tvrdí zkušený detektiv. Letní novinka místy odkazuje též k Járovi Cimrmanovi, ovšem nezapomíná na dramatické efekty šílených zvířecích skřeků, skutečných výstřelů, mlhy vřesovišť, šlehajícího ohně...

A což teprve, když nekorunovaný král zločinu, tajemný Moriarty v dlouhém černém plášti, nečekaně zapadne do blatenských močálů! Bát se smrtonosné bažiny a obrovského psa můžete nyní pravidelně až do 9. července, v první repríze už 29. června. Poté v Proluce dávají od 12. do 18. července úspěšnou loňskou komedii Carla Goldoniho Lhář s fešným floutkem na motorce Romanem Zachem.