Navlast stejný obraz? Jiří David reinterpretuje Alfonse Muchu

Jak se po sto letech změnily významy pojmů, jako slovanství, národ nebo vlast, ptá se výtvarník Jiří David v instalaci, která reprezentuje Česko na 56. mezinárodním bienále výtvarného umění v Benátkách. Tématem letošního ročníku je budoucnost celého světa. Davidovo vystavené dílo reinterpretuje jeden z obrazů Alonse Muchy, jímž slavný malíř uzavíral svůj monumentální cyklus Slovanská epopej.

Muchova Apoteóza vznikla v roce 1926 jako zastřešení celé ságy zobrazující vizi slovanského triumfu jako příklad pro celé lidstvo. Hlavní postavou obrazu je muž s rozevřenou náručí, jenž zosobňuje útrapy, které museli Slované snášet během staletí, ale také naději pro novou republiku.

Jiří David namaloval stejně rozměrné plátno - na rozdíl od toho Muchova je ale černobílé. Navíc při bližším pohledu lze rozeznat detaily, které upomínají na dobu vzniku „kopie“: citace slavných uměleckých děl 20. století, autorův autoportrét, hlava ďábla objevující se poblíž místa, kde je na obou obrazech Kristus, či věnec lysohlávek tam, kde má původní postava lipovou ratolest. Ústřední mužská postava má tetování a jizvy.

Reinterpretovaný obraz Apoteózy se odráží v zrcadlové stěně, takže i divák se stává pomíjivou součástí díla. Instalace je doplněna citátem Karla Marxe: „Problém není osvobodit se od našich iluzí. Problém je osvobodit se od situací, které vyžadují iluze“, který vyjadřuje autorovu snahu polemizovat. „Apoteóza Jiřího Davida klade otázky související s přehodnocením významů pojmů, jako jsou domov, vlast, národ, stát, slovanství či historie Čechů,“ upřesnila kurátorka Katarína Rusnáková.

Hledat odpovědi mohou návštěvníci česko-slovenského pavilonu v Benátkách po celou dobu trvání bienále, tedy od 9. května do 22. listopadu. Davidova expozice je srozumitelná i pro zahraniční diváky, kteří Muchu neznají, jak dosvědčuje britský list The Guardian, který českou instalaci zařadil mezi patnáct nejlepších. Jiří David dílo také představí 28. května v pražském Veletržním paláci, kam bude jeho Apoteóza po skončení bienále převezena. Národní galerie, která zde sídlí, benátskou výstavu připravila. Doplní ji také publikace esejů s texty evropských, amerických i českých filozofů, sociologů a historiků.

5 minut
Jiří David: Expozice je srozumitelná i pro ty, kdo Muchu neznají
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 19 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...