Pražské věže na fotografiích

Praha - Ojedinělá výstava fotografií k dokumentárnímu cyklu České televize Praha, město věží, je instalována na unikátním místě, v bývalém bytě věžníka, na vrcholu věže pražské Novoměstské radnice od 23. dubna do 30. září 2008.

 

Výstavu o natáčení seriálu Praha, město věží, připravil jeho režisér a scenárista Bedřich Ludvík. Z bezmála dvou tisíc originálních snímků vybral šedesát nejzajímavějších, které evokují nejen okamžiky z natáčení, ale i neobyčejný výkon průvodce po pražských věžích, herce Viktora Preisse.

„Fotografovat a natáčet pražské věže je práce bez konce. Stačí popojít pár kroků po některém z okolních kopců, stačí vystoupat na sousední věž a seskupení střech, domů a věží je zase úplně jiné. Praha byla milionkrát nafocena a nafilmována a jistě ještě i milionkrát bude. Ale nikdy se neokouká. Čím to je? Velkou zásluhu na tom mají právě pražské věže. Fungují jako ty staré lamelové obrazy, na které jste se mohli dívat zleva, zpříma a zprava a pokaždé jste viděli jinou tvář. S tím rozdílem, že Praha vám nabízí nekonečné množství míst a úhlů pohledů,“ shrnují na závěr autoři cyklu Praha, město věží.

Předposlední, 15. díl cyklu, který běží 27. dubna v 16:35 na ČT 1 je o věžích, které se jaksi nikam nehodily. Pitoreskní věž hotelu Internacional, dnes Crowne Plaza v Dejvicích vystřídá luxusní věž prezidentského apartmá hotelu Paříž. Po věži středověkého kostela sv. Štěpána a jeho zvonice ve Štěpánské ulici vystřídala věž moderního kostela Nejsvětějšího srdce Páně na Náměstí Jiřího z Poděbrad.