„Snímky jsou rozděleny do čtyř sekcí,“ přibližuje koncepci festivalu jeho ředitel Jiří Kráčalík, „zahrnují dobrodružné a extrémní sportovní filmy, horolezecké a horské snímky, filmy z prostředí dobrodružných vodních sportů a snímky cestopisné.“
V Praze se filmy budou promítat v kině Atlas. V jeho prostorách proběhne 3. prosince také beseda s Petrem Horkým, který bude vyprávět o své cestě na severní pól.
Tento cestovatel, režisér a moderátor natočil už třicet dokumentů v téměř padesáti zemích světa. S Miroslavem Zikmundem a Miroslavem Náplavou napsal cestopis ze Srí Lanky Sloni žijí do sta let. Na pól se vydal společně se zkušeným polárníkem Miroslavem Jakešem, který je označuje za „nejdelší českou výpravu“.
O vzniku outdoorových filmů Horký říká: „Buď vznikají tak, že si parta ´úplných magorů´ začne své výpravy amatérsky natáčet, nebo profesionální štáb natáčí nějaký extrémní výkon. Pak je ještě třetí varianta – ti, kteří se věnují nějakému sportu, jsou zároveň i filmaři. Objevují se pak filmy, které na pozadí dobrodružství ukazují i napínavý příběh.“
Minuty dobrodružství na ČT4
je možné sledovat každou sobotu od 22:10. Pořad nabízí filmy, filmaře i zajímavé osobnosti. ČT4 ještě uvede:- 29. 11. – hosté: Tomáš Mrázek, několikanásobný mistr světa v lezení, a Tomáš Brauner, paraglidista; film: The Race (režie: Uli Wiesmeier)
- 6. 12. – závěr festivalu