Orbis Pictus slaví úspěchy v kanadském Vancouveru

Vancouver - Interaktivní výstava Orbis Pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie pokračuje v úspěšné pouti světem. Od 5. října je k vidění v prestižním prostoru TELUS World of Science v kanadském Vancouveru, kde setrvá až do 23. února 2009. Pak se představí v dalších městech Kanady a USA. Start severoamerické mise se vydařil nad očekávání dobře, návštěvnost zde v některých dnech čítá až dva tisíce lidí. Od pařížské premiéry výstavy v červnu 2006 se tak celkový počet návštěvníků vyšplhal k 250 tisícům.

Unikátní expozice vznikla podle koncepce českého výtvarníka Petra Nikla, pod realizací je podepsáno šestnáct umělců různých národností. Autoři výstavy se inspirovali přelomovým dílem Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, jehož vydání v mateřském jazyce hostitelské země doplňuje každou výstavu. Návštěvníci v Kanadě a USA mají k dispozici překlad s ilustracemi Petra Nikla.

Proč se výstava stala legendární 

Důvod úspěchu expozice tkví v naprosto originálním zpracování. Komenského nadčasové myšlenky zhmotňuje a rozvíjí vskutku nevšedním způsobem. Na všudypřítomné cedulky „Nedotýkejte se exponátů“ může návštěvník zapomenout - právě naopak, dotýkat se je nutné.

Instalované nástroje a objekty neobsahují žádné elektronické přístroje, počítače, nahranou hudbu nebo filmovou smyčku. Oživit je, rozhýbat a rozeznít může jen lidská energie spojená s tvůrčí fantazií. Pak se teprve v celé kráse ukáže, jak fungují Motýl zpěvavý, Orloj snivců, Čtyřtlampač, Fontána libosti, Bublající varhany nebo centrální objekt - Srdce.

Spontánní nadšené reakce návštěvníků expozice ORBIS PICTUS aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie dokazují, že fenomén hry dokáže fungovat jako univerzální komunikační prostředek. Bez ohledu na věk, národnost či náboženství. Možnost poznávat svět, jeho fungování skrze vlastní smysly a energii, je opravdu fascinující a lákavá.

Výstava ORBIS PICTUS aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie je součástí projektu Orbis pictus aneb… (dříve Pampaedia) autorů Jiřího a Radany Waldových. Poprvé byla instalována v červnu 2006 v Paříži, o rok později následovala Praha, Brno, Kroměříž, Opava a italská Florencie. Letos Ostrava, České Budějovice a aktuálně Vancouver.

Připravuje se Labyrint světla

Na veleúspěšný ORBIS PICTUS aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie volně naváže právě se rodící expozice Labyrint světla, která je opět inspirována dílem J. A. Komenského a vzniká na podobných principech podle koncepce výtvarníka Petra Nikla. Premiéru bude mít příští rok v Bruselu, jako oficiální doprovodná kulturní akce předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. V České republice se Labyrint světla představí od 12. května 2009 v Ekotechnickém muzeu v Praze-Bubenči.