Přepravky na ovoce vytvářejí okamžik pro architekturu

Praha - V Galerii Městské knihovny začala výstava Okamžiky architektury. Netradiční instalace z bedniček na ovoce spojuje architekturu a trvale udržitelný rozvoj. Dva tisíce použitých dřevěných přepravek od ovoce a v nich dvanáct ekologických projektů vytváří expozici, která chce rozpoutat diskusi o trvale udržitelné architektuře. Všechny prezentované projekty pocházejí z dánských dílen, ale jejich realizace jsou po celém světě.

„Dánsko bude letos v prosinci hostit mezinárodní konferenci o klimatu, ale zájem o ekologickou architekturu je u nás už od sedmdesátých let,“ informoval dánský velvyslanec Ole E. Moesby.

Renomovaný ateliér White Arkitekter představil projekt informačního centra v národním parku v jižním Švédsku. „Budova je postavená na pilířích, takže neškodí půdě. Dá se k ní dojít jenom pěšky, a to po dvou mostech, které ji obtáčejí a vytvářejí kolem ní ochranné hnízdo - to je taky název celého projektu - Hnízdo v rákosí,“ přiblížila projekt architektka Sigre Larsen.

SEA Arkitekts přivezli projekt Akademie múzických umění, který teď stojí v estonském Tallinnu. „My se zaměřujeme spíš na sociální stránku rozvoje. Budovu jsme postavili jen na polovině pozemku. Udělali jsme ji vyšší a zbytek prostoru jsme přetvořili na veřejné náměstí, aby se lidé měli kde scházet,“ dodal architekt studia Uffe Leth.

Recyklovatelné dřevěné město se z Prahy přesune do Paříže a New Yorku. Pokaždé bude vypadat jinak, architekti je vždy ušijí na míru prostoru, ve kterém bude vystaveno.

Okamžiky architektury
Okamžiky architektury