Martina Janková zazpívá Haydna v Rudolfinu

Praha - Poprvé v rámci Pražského jara se představí ve světě již značně uznávaná sopranistka Martina Janková. 17. května vystoupí s písňovým recitálem, kterým připomene 200. výročí úmrtí hudebního velikána Josepha Haydna. Pěvkyně se stálým angažmá v curyšské opeře se u nás naposledy představila v lednu 2008. Písňový repertoár tvoří základní kámen jejího vokálního umění.

„Jsem opravdu velmi ráda, že mi bylo umožněno vybrat si pro Pražské jaro repertoár podle svého, takže jsem sáhla po svém miláčkovi Haydnovi. Jeho písně mi naprosto sedí a velmi je miluji. Sestavila jsem malý průřez jeho písňovou tvorbou. Začínám prvotinami, německými písněmi a přes skotské písně se dostávám až k písním anglickým,“ uvedla v rozhovoru pro ČT24 pěvkyně.

„Haydnovy skladby znějí v jejím pojetí neokázale, avšak sopranistka barevně a výrazově odstiňuje všechny nuance ve spektru nálad jednotlivých písní. Právě na odstínění charakteru podle jejich obsahu si skladatel velmi zakládal, ať už komponoval na básnické texty nebo upravoval lidové písně,“ uvádí v recenzi Eva Horníčková.

Janková, která je sólistkou curyšské opery od roku 1998, ke svému zahraničnímu angažmá v rozhovoru řekla: „Všude ve světě jsem se setkala s tím, že nikdo není prorokem ve vlastní zemi. Nevím, jestli je to fenomén malých zemí, ale obecně v operním světě asi platí, že nejprve se musí pěvec prosadit v zahraničí, aby pak mohl uspět doma. Momentálně se mi podařilo trochu zmírnit pevnou smlouvu s domovskou scénou, takže nyní mohu pracovat půl roku v Curychu a půl roku kdekoli jinde, což mi i vzhledem k mé rodině velmi vyhovuje.“

Na koncertě ve Dvořákově síni v Rudolfinu dále vystoupí Gérard Wyss (klavír), Adéla Štajnochrová (housle) a Petr Nouzovský (violoncello). Martina Janková se vrátí k českému publiku ještě letos, konkrétně 9. října, kdy se na festivalu Moravský podzim představí s programem sestávajícím z děl dvou dalších letošních jubilantů, Bohuslava Martinů a F. Mendelssohna-Bartholdyho. Janková se do ČR ještě vrátí. V závěru října provede na Svatováclavském festivalu s Collegiem 1704, vedeným Václavem Luksem, Vzkříšení od Georga Friedricha Händela.

Martina Janková

Je od roku 1998/1999 sólistkou Curyšského operního domu, kde ztvárnila nejkrásnější role svého lehkého lyrického oboru. V pařížské Champs-Élysées vystoupila s Ivanem Fischerem a Budapešťským festivalovým orchestrem v Mahlerově 4. symfonii a tamtéž ztvárnila pod taktovkou M. Minkowského Marzellinu z Beethovenovy opery Leonore. V Ženevské opeře debutovala jako Liška Bystrouška. Na festivalu v Salzburgu vystupuje od roku 2000.