Recenze: Pavel Trnka - Fenomén Barva

Komorní galerie Havelka patří k citlivě řízeným galeriím moderního umění v centru Prahy s jedinečným výběrem vystavovaných autorů. I současná prezentace, přes poměrně malý výstavní prostor, představuje nový pohled na tvorbu známého skláře a sochaře Pavla Trnky, absolventa VŠUP Praha v ateliéru prof. Stanislava Libenského, držitele řady mezinárodních ocenění a profesora Toyama City Institute of Glass Art.

Pro většinu z nás je Trnkovo jméno spojeno na straně jedné s velkými rozměrnými skleněnými objekty jako například s fontánou za obchodním domem Máj či cyklem Spektrum z broušeného leštěného skla, na straně druhé pak s drobnými skleněnými předměty převážně ve tvaru malých kvádříků z taveného broušeného lepeného leštěného skla, kde autor využívá řady zajímavých vlastností tohoto materiálu a pracuje velmi úsporně a přitom důrazně s barvou. Ve všech případech se jeho práce vyznačovaly i vyznačují úsporným projevem bez zbytečných příkras a ornamentů.

Výstava Fenomén Barva vznikala v patrně velmi inspirujícím prostředí na Toyama City Institute of Glass Art, kde byl Trnka jmenován profesorem a kde v letech 2004-2008 působil. Jsou to jednoduchá čtvercová barevná plátna pracující s monotónní barevnou plochou lemovanou kontrastními úzkými jinobarevnými pruhy. Vytváří vlastně stavební kameny, vhodné pro další použití - pro nejrůznější kombinace, otáčení, soustředěné vnímání a zejména, jak poučený autor doporučuje, pro meditaci. Už názvy vystavených děl (Čakry) nás orientují směrem do světa velkých přírodních východních filozofií, do oblasti obohacující lidské myšlení vědomím základních vesmírných vztahů a vlivů.


I když je výstava doplněna připomínkou starší Trnkovy drobné tvorby, nabízí ony barevné plochy opravdu nutnost soustředění, sledování souznění a vzájemného obohacování. Nejde o novou tvář Pavla Trnky - podle mne jde o posilující přestávku dodávající autorovi energii a mapující další vztahy v životě a díle směrem, který u skla takto nelze vyzkoušet, ani dále sdělovat. V každém případě jde o výjimečný pokus a nezvykle čistou prezentaci.

Pavel Trnka - Fenomén Barva. Kurátor: Jiří Machalický. Galerie Havelka, Martinská 4 Praha 1, otevřeno po-so 11:00-18:00. Výstava potrvá do konce června.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 10 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025
Načítání...