Vltavská kultura v Elektrických podnicích? Uvidí se v září

Praha – Někdejší budova Elektrických podniků hlavního města Prahy, v níž dnes sídlí Kulturní centrum Vltavská, netrpělivě čeká na návrat zlatých časů. Objekt z meziválečných let, který patří mezi výrazné pražské představitele funkcionalistické architektury, v těchto dnech prochází rekonstrukcí a veřejnosti by měl znovu začít sloužit od 10. září. Pražané by zde měli nalézt hudební a divadelní představení, filmový klub, výstavy, kurzy, přednášky i semináře.

Podle obchodního ředitele centra Miloše Oríška by si na své měly přijít všechny věkové skupiny. Na podzim tu zahrají například Peneři Strýčka Homeboye, Boney M, Polemic a skupina Plexis. I samotný otvírací den naplní koncerty, divadelní vystoupení a workshopy. Představí se například Laura a její tygři nebo Dan Bárta a Illustratosphere.

V centru by se od podzimu měly pravidelně konat osvětové přednášky a představení hostujících divadelních souborů. Bude možné se účastnit i poznávacích zájezdů, kurzů cizích jazyků, výroby šperků, keramiky nebo třeba jógy a břišních tanců. Pro seniory je připraveno studium v centru celoživotního vzdělávání, pravidelné nedělní taneční čaje nebo pořady Klubu aktivního stáří.

2 minuty
Reportáž Barbory Straňákové
Zdroj: ČT24

Budova Elektrických podniků

Funkcionalistický unikát vzešel z dílny architektů Adolfa Benše a Josefa Kříže a na Bubenském nábřeží vyrostl v letech 1927 až 1935. Nahradil tak prostory bývalé továrny na Klobouky a původně sloužil úředníkům Elektrických podniků. „Na tu dobu šlo o supermoderní funkcionalistickou architekturu a originální byl také keramický plášť. Málokdo ví, že architekti Benš a Kříž chtěli postavit ještě druhou budovu symetricky podél Bubenské ulice,“ připomněl historik architektury Zdeněk Lukeš.

Stavba Elektrických podniků byla jednou z prvních klimatizovaných budov ve střední Evropě, v přízemí fungovaly obchody a kavárna. Kulturním záležitostem začal objekt sloužit od 50. let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...