Ota Pavel stále oslovuje nové čtenáře

Praha - Prozaik, publicista a sportovní reportér Ota Pavel, který by se 2. července dožil 80 let, proslul především mistrnými autobiografickými prózami prodchnutými láskou k přírodě a rybaření. Začínal v roli sportovního redaktora, nejvíce ho ale ovlivnila osobnost otce, židovského obchodníka, s nímž poznal českou krajinu, Berounku a Křivoklátsko, kouzlo rybaření i sportovního zápolení.

Z většiny jeho povídek je cítit klid a pohoda, čtenářům přinášel něco pozitivního a zároveň uklidňujícího. Zážitky z dětství bravurně popsal v knížkách Smrt krásných srnců (1971) nebo Jak jsem potkal ryby (1974), která vyšla až po jeho smrti. Na motivy jeho povídek vznikly později i dva úspěšné filmy Zlatí úhoři a Smrt krásných srnců.

Ota Pavel byl nejmladším ze tří synů Lea a Hermíny Popperových, válečná léta prožil jen s matkou, koncentrační tábor je naštěstí minul a jako zázrakem se z něj po válce vrátil i otec s oběma bratry. Po válce dělal „všechno možné“, jak říkal, a také se v roce 1956 oženil, vyženil dva kluky a radoval se i z vlastního syna Jiřího.

Video Na Otu Pavla vzpomíná jeho syn Jan
video

Na Otu Pavla vzpomíná jeho syn Jan

Spisovatel bohužel trpěl vážnou maniodepresivní psychózou. Všechny další povídky vytvořil mezi 16 pobyty na psychiatrické klinice. Z toho posledního se ale již nevrátil, když ho ve dvaačtyřiceti letech zradilo srdce.