Historie festivalu se píše od roku 1999, tehdy šlo o jednostrannou prezentaci české kultury v Sasku, s kterou začala Nadace Brücke/Most. V roce 2006 se akce rozšířila i na představení německé kultury v severních Čechách. Zatím vždy byl počet akcí na německé straně v převaze, což je dáno podle pořadatelů velikostí a kulturní tradicí Drážďan.
Dny české a německé kultury hostí euroregion Elbe/Labe, sahající od Míšně přes Drážďany a Pirnu po Děčín a Ústí nad Labem. Česko-německé setkávání a porozumění bylo zahájeno včera večer v Severočeském divadle opery a baletu. Program pro návštěvníky akcí na obou stranách hranic je připraven až do poloviny listopadu.
Přes kulturu i přes kuchyň
Největší zájem ze strany Němců byl o výlet s historickým výkladem po bývalých sudetských vesnicích v severních Čechách a Sasku. Kromě historie se bude festival ale věnovat i kinematografii - během noci krátkých filmů Fein.Košt v drážďanském Programmkino Ost - nebo literatuře. Německá spisovatelka Emma Braslavsky a její překladatel do češtiny Tomáš Svoboda se představí publiku v Drážďanech ve Villa Brücke 9. listopadu, v Krajské vědecké knihovně v Liberci 10. listopadu a v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem 11. listopadu.
Hudbu zastupují soubory Collegium vocale 1704 a Collegium 1704, které vystoupí v rámci cyklu Hudební most Praha-Drážďany. A netradiční způsob setkávání zvolila organizace Collegium Bohemicum – Čechy a Němce zve ke kulinářskému objevování společného kulturního dědictví.
