Fundamenty & sedimenty v kouli, kvádru či čtverci

Praha – Loňský rok byl ve druhém patře městské knihovny, výstavním prostoru Galerie hlavního města Prahy, zasvěcen velkým retrospektivám a souborným výstavám. První výstava roku 2011 je ale sondou do současného umění a podle slov šéfkurátora GHMP Karla Srpa „vysoce promyšleným intelektuálním projektem“. Název Fundamenty & sedimenty / Vzpoura hraček zastřešuje 26 umělců různých generací. Klíčem, podle kterého byli vybráni, je důraz na formu a základní jednoduchý tvar – kruh, čtverec, obdélník, kvádr či kouli. Kontrast k nim tvoří antifašistický snímek Vzpoura hraček.

Všechna vystavená díla nesou podle kurátora Petra Vaňouse určité znaky a poselství, které jsou jinak platné v různém čase a výstavním kontextu. Zastoupena jsou všechna dnešní výtvarná média, obrazy, plastiky, videa i zachycení performance.

Vaňous oslovil nejen zavedené osobnosti výtvarného umění, ale i méně známé autory vycházející z moravských výtvarných škol, například Josefa Mladějovského z Ostravské univerzity. „Tato výstava je důležitá v tom, že ukazuje práci napříč generacemi, že není skupinová, nesleduje žádný aktuální trend,“ dodává Karel Srp.

2 minuty
Reportáž Ivy Němcové
Zdroj: ČT24

Návštěvníci uvidí díla Vladimíra Kokolii, Petra Nikla, Jiřího Petrboka, Ivana Pinkavy, Jiřího Sopka, Lubomíra Typlta nebo Vladimíra Kopeckého, který GHMP zapůjčil doposud neznámé obrazy. Výstava je instalovaná podobně jako tekoucí řeka – má své dynamické části (tok) a statičtější zálivy (přehrady). Tok odpovídá plynutí forem, přecházení z jednoho formálního světa do druhého. Druhou část tvoří pět oddílů (přehrad), které vždy v určitém shluku zpomalují tok instalace a zaměřují se na některou z forem.

Jediným výrazně odlišným exponátem výstavy je poválečný antifašistický film Vzpoura hraček z roku 1946, který se promítl i do názvu výstavy. Snímek tvoří kontrastní prvek k ostatním dílům. Zároveň je podle Petra Vaňouse vhledem do dílny, kde něco vzniká, kde se odkrývá zázemí vzniku forem. Zařazení snímku na výstavu a jeho vyjmutí z historické časové struktury prý umožňuje nový náhled na film, který lze rázem sledovat oproštěně od určitého dobového podtextu.

Díla jsou kurátorsky vybrána na základě určitého referenčního klíče. Tím je důraz na oproštěnost a reduktivnost formy a na základní obrazové a prostorové formy – kruh, čtverec, obdélník, linie, osa, krychle, kvádr, koule, linie, horizont apod. Zároveň je sledován jejich přenos do zvěcňovaných či metaforických poloh – např. koule/hlava, linie/horizont, obdélník/dveře apod.

V každém takovémto FUNDAMENTU je odhalován obsahový SEDIMENT, něco, co zde uvízlo, a co má svou platnost pro sdělování nějaké situace (prostorové, obsahové, vztahové, významové ad.) /z textu k výstavě/

Výstava Fundamenty & sedimenty / Vzpoura hraček je ve 2. patře městské knihovny k vidění od 2. února do 1. května.

Zastoupení autoři (celkem 26): Jiří Sopko, Jitka Svobodová, Vladimír Kopecký, Jindřich Zeithamml, Monika Immrová, Jiří Petrbok, Petr Písařík, Jan Merta, Jiří Matějů, Ivan Pinkava, Vojtěch Míča, Petr Nikl, Vladimír Kokolia, Robert Šalanda, Lubomír Typlt, Jaromír Novotný, Daniel Hanzlík, Jonáš Czesaný, Markéta Hlinovská, Jakub Lipavský, Ondřej Přibyl, Hynek Alt & Alexandra Vajd, René Hábl, Michaela Maupicová, Josef Mladějovský, David Pešat.

  • Lubomír Typlt / Terminály v noci (2008) zdroj: GHMP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2291/229054.jpg
  • Fundamenty & sedimenty / Vzpoura hraček autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2290/228989.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
06:31Aktualizovánopřed 13 mminutami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 12 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025
Načítání...