TÝ JÓ - internetové hřiště ČT pro děti

Česká televize připravila pro děti nekomerční internetový portál plný her a aktivit, které navazují na dětské pořady a rozšiřují tak prostor, který ČT dětem nabízí. Cílem projektu TÝ JÓ je poskytnout dětem internetový prostor bez reklamy, kde najdou zábavné a chytré hry, ale také aktivity, které je od počítače včas odvedou k reálné hře nebo pohybu. Internetové hřiště je zatím spuštěno v testovací betaverzi na této adrese.

„Kdo sleduje programy pro děti, tak ví, že Tý Jó je mimozemšťan z planety Jó, tedy z odpolední nabídky České televize spíše pro starší děti. Jméno této postavičky se stalo i názvem celého webu, který se v ČT připravoval poměrně dlouho. Vychází z filozofie, že děti je třeba si podmanit i tam, kde se ony nacházejí stále častěji, což znamená na internetové distribuční platformě,“ představil nový web ve Studiu 6 výkonný ředitel divize Nová média ČT Milan Fridrich.

V duchu tradice české animované tvorby jsou všechna prostředí navržena osvědčenými výtvarníky a animátory, v drtivé většině přijali výzvu ke spolupráci přímo autoři výtvarné složky daného pořadu (např. Šárka Váchová, Vladimír Jiránek, Jiří Votruba a další). Komentáře namluvili čeští herci a protagonisté příslušných pořadů (Bára Hrzánová, Josef Dvořák, Pavel Zedníček, Aleš Háma, René Krupanský nebo Jitka Molavcová).

Video Milan Fridrich představuje nový web ČT pro děti
video

Milan Fridrich představuje nový web ČT pro děti

Důraz je kladen jak na výtvarnou hodnotu prostředí, tak na smysluplnost aktivit. Hry jsou navrženy tak, aby podporovaly mnohostranný rozvoj dětí - soustředění, postřeh, sluch, logiku, cit pro barvy, toleranci, atd.

ČT chápe dětský portál jako svou vlajkovou loď na cestě k dětskému divákovi, považuje tento prostor za živý organismus, který děti zaujme, pobaví a obohatí jen v případě, že se bude dál vyvíjet, rozšiřovat a přizpůsobovat v přímé reakci na ně a jejich rodiče.

Portál TÝ YÓ je rozdělen na tři prostředí podle věku. Safari (předškoláci: 4–7 let) je koncipováno jako barevný svět plný zvířátek, která s dětmi komunikují a jsou laskavými a trochu legračními průvodci celým prostředím (výtvarnice Jitka Petrová). Ponorky v podmořském světě (mladší školáci: 8–11 let) lehce evokují dobrodružný svět Julese Vernea a hravým způsobem láká k prozkoumání podmořské hlubiny (výtvarník Lukáš Fibrich), vesmír s planetou obydlenou mimozemšťany (nebo možná spíš mimoni) bude blízký nejstarším dětem, které už klasickým pohádkovým postavičkám odrostly (starší školáci: 12–14 let; výtvarník Václav Blín).

Z důvodu provázanosti s televizními pořady a televizním světem je navigace všech prostředí dvojí: podle kategorií her (Poslouchej, Hraj si, Objevuj, Soutěž) a podle jednotlivých pořadů (každý pořad má zastoupení ve všech kategoriích). Speciální kategorií je Dívej se, která neobsahuje hry, ale je propojením do iVysílání a nabízí pořady ke zhlédnutí.

Dnešní děti jsou odmala na internetu jako doma, mnohdy však neznají nebo neodhadnou rizika, která internet přináší. Proto ČT za samozřejmou a velice důležitou součást celého projektu považuje „osvětu“ bezpečného chování na internetu. Součástí portálu je i stránka pro rodiče zahrnující opět zásady bezpečného chování na internetu i základní pravidla práce s počítačem, připravuje se on-line poradna s odborníky.

Celý projekt startuje v testovací betaverzi, se základním vybavením pěti pořadů v každé věkové kategorii.

Internetové stránky TÝ JÓ
Internetové stránky TÝ JÓ
Více fotek
  • Internetové stránky TÝ JÓ zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2616/261503.jpg
  • Internetové stránky TÝ JÓ zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2616/261506.jpg
  • Internetové stránky TÝ JÓ zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2616/261504.jpg