Prague Proms nabídne setkání s legendami

Praha - Letošní sedmý ročník festivalu Prague Proms přivítá mimo jiné v roli dirigenta slavného italského autora filmové hudby Ennia Morriconeho nebo dirigenta Ignata Solženicyna, syna proslulého ruského spisovatele Alexandra Solženicyna. Zahajovacím koncertem bude 21. června v pražském Obecním domě Fantastická noc, festival zakončí 23. července gospelový koncert Gospel Showcase. Za pořádající Český národní symfonický orchestr (ČSNO) o tom informovala Jana Chejnová.

Úvodní koncert dostal název podle Fantastické symfonie Epizoda ze života umělcova od Héctora Berlioze, která zazní společně s dalším jeho dílem Lelio aneb Návrat do života v podání ČNSO. „Soubor uvádí obě skladby společně, stejně jako byly uvedeny ve světové premiéře v roce 1832. V Praze je o 179 let později uvidíme pod vedením Libora Peška a s hostujícím Janem Třískou v roli recitátora,“ uvedla Chejnová.

Festival inspirovaný londýnským BBC Proms vedle klasické hudby tradičně nabídne i jazzové, muzikálové a filmové přesahy, stejně jako mnoho zajímavých hostů. Největší událostí letošního Prague Proms budou dvě koncertní vystoupení slavného italského autora filmové hudby Ennia Morriconeho (Tenkrát na západě, 48 hodin, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý či Nedotknutelní), který v Obecním domě 14. a 15. července povede ČNSO a také Český filharmonický sbor Brno v nejslavnějších skladbách své kariéry.

I ruská noc nabídne velké hvězdy

V rámci Ruské noci 25. června v Praze poprvé vystoupí Ignat Solženicyn. Uznávaný pianista a dirigent, který je hlavním hostujícím dirigentem Moskevské filharmonie a současně šéfem Filadelfského komorního orchestru, vystoupí společně s ČNSO a mladou houslistkou Alenou Bajevovou. Dále přijede americký trumpetista a autor ceněné filmové hudby, držitel několika cen Grammy Terence Blanchard se svým kvintetem, který v Praze na Žofíně vystoupí 6. července v rámci svého evropského turné.

Dirigent Carl Davis naváže na svou loňskou Beatles Night 2. července v Obecním domě programem Hollywood Night - Oscar Winners, v němž představí rozmanitou hudbu hollywoodského filmu. Českou premiéru si v Prague Proms odbude také britská funk-jazzová kapela Level 42. Jedna z nejvýznamnějších skupin 80. let 28. června vystoupí v Kongresovém centru v rámci svého evropského turné ke 30. výročí kapely.

Loňský ročník festivalu Prague Proms celkem podle pořadatelů navštívilo 13 tisíc lidí, nejvíce v jeho historii. Festival mimo jiné nabídl koncert Beatles Night v podání ČNSO řízeného Carlem Davisem. Na různých místech v Praze zazněla i pocta Gustavu Mahlerovi u příležitosti 150. výročí jeho narození. „Promenádní festival“ založil sedmdesátičlenný ČNSO, soukromé těleso vedené Hasenöhrlem. Tomuto ansámblu také patří výsadní právo odehrát všechny orchestrální večery.