Praha – Slavný britský herec John Cleese přijel do Prahy. V průběhu týdne bude natáčet reklamní kampaň pro Český olympijský tým. Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek k angažmá anglického komika uvedl, že do Londýna v roce 2012 chtějí pozvat české fanoušky netradiční formou a také proto, že český a britský humor, mají mnoho společného. V české metropoli stráví jeden z šesti členů komediální skupiny Monty Python tři dny, do Anglie se vrátí v sobotu.
John Cleese doporučuje nebrat se moc vážně
„Hledali jsme pravého anglického gentlemana a někoho, kdo si ze sebe dokáže udělat legraci a nebudete se s ním nudit. To je přesně takový muž. Pro kampaň se nám podařilo získat opravdovou celebritu a herce s bohatou minulostí,“ uvedl Jirásek.
John Cleese poskytl exkluzivní rozhovor ČT24, ve kterém kromě jiného prozradil, že není příliš spokojený s tím, že během svého života dělal příliš mnoho činností a žádnou pořádně. „Dělal jsem moc věcí a vlastně za sebou nemám žádné skutečné dílo, nic pevného. Napsal jsem dvě knihy, učil jsem managery, dělal Monty Pythony, potom Hotýlek – je to skutečně chaos. Obdivuji lidi, kteří se v životě dokáží zaměřit na jednu věc.“
Herec, který pro kampaň Žijeme Londýnem, která probíhá po celé České republice, natočí sérii krátkých komediálních spotů, které se otírají o klasické britské zvyklosti a klišé se dále zamyslel nad etikou současného sportu. „Asi to bude znít směšně, ale olympiáda, pro níž tu budu točit, pořád ještě přináší lidem spoustu zábavy. Ve sportu jde ale stále více o vítězství – vítězit, vítězit, vítězit. Byly doby, kdy se spolu špičkoví atleti sešli, a ano chtěli se navzájem porazit, ale ta největší čest pro ně byla, že spolu mohli soupeřit. Tohle pomalu vymizelo. A jakmile sport začal být profesionální, mizí to rychleji. Etika sportu je dnes úplně jiná. Když jsem chodil do školy, bylo velmi důležité nepodvádět, nešvindlovat, když se ale dnes podíváte na fotbal v Premier League nebo v Itálii, to je víceméně organizovaný švindl.“
Pokud se týká určování pořadí v uměleckých kategoriích Cleese řekl: „Byl jsem označen jako druhý nejlepší komik, něco takového. Podívejte, když máte závod, jednoznačně víte, že jeden běžec byl rychlejší, než druhý, máte i fotografický důkaz, ale když mluvíte o nejlepších komicích, je to nějaká skupina, kdy těžko uděláte pořadí. Každý komik má přece lepší a horší dny, horší nebo lepší film. Dělat žebříčky nemá smysl, ale potěšilo mne, že někdo řekl, že patřím mezi ty nejlepší.“
O svém odchodu z populární skupiny Monty Python prozradil: „Hodně jsem toho napsal s Grahamem Chapmanem. Jeden z důvodů proč jsem Monty Pythony opustil, byl ten, že se z Chapmana stal alkoholik a nikdo z dalších Pythonů mi nepomohl nést toto břímě. A když píšete s alkoholikem, odpoledne nevíte, co bylo ráno, není to moc efektivní. Ale byl jsem hlavně znuděn, tím opakováním a nuda mě asi žene k tomu, abych pořád dělal něco jiného. Je v tom síla, ale i slabost.“
John Cleese: „Nebrat se moc vážně. Mám rád, když se lidé dívají na Monty Pythony a pak přepnou program, a hle - nemohou se dívat na zprávy, protože je najednou nejde brát vážně.“
Cleese proslul především jako člen skupiny Monty Python, ale byl také nominován na Oscara za scénář k filmu Ryba jménem Vanda. Zahrál si populární postavu „Q“ v bondovce Dnes neumírej a jednu z vedlejších rolí ztvárnil i v prvních dvou filmech o Harrym Potterovi. Spolupodílel se na řadě úspěšných komediálních seriálů.