S Jiřím Hubačem se rozloučili všichni jeho blízcí

Praha – Ve strašnickém krematoriu v Praze se dnes konal pohřeb scenáristy a dramatika Jiřího Hubače, který zemřel 27. září ve věku 82 let. Se svým autorem se rozloučili například Jiřina Jirásková, Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, Jana Štěpánková, Zlata Adamovská, Simona Stašová a režiséři František Filip, Zdeněk Zelenka, Jiří Adamec a Filip Renč, který právě točí pokračování seriálu Sanitka. Mezi přítomnými byli rovněž kameraman Miroslav Ondříček, dirigent Vladimír Válek, dramaturg a scenárista Václav Šašek a Pavel Zedníček.

Přišli také ti, pro něž tento „šlechtic pera“, jak se mu říkalo, připravil nezapomenutelné umělecké zážitky v hledištích divadel, kin či před televizní obrazovkou. U katafalku s rakví byly také věnce ministerstva kultury, Herecké asociace, Českého literárního fondu a Divadla na Vinohradech. Květiny poslal i generální ředitel České televize Petr Dvořák nebo Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech.

Ve smutečním projevu o Jiřím Hubačovi hovořil Jiří Bartoška, který hrál v jeho tragikomickém dramatu Hřbitov pro cizince, ve snímku Všichni moji blízcí, v seriálu Sanitka či v dramatickém apokryfu z Neronova Říma, pojednávajícím o sladkém pokušení přizpůsobivosti Hostina u Petronia. Koncem 90. let ho s ohlasem uvádělo Divadlo na Vinohradech. Za zesnulého se u rakve pomodlil biskup René Hradský z Církve československé husitské. Jiřího Hubače připomene v neděli dopoledne bohoslužba v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze.

Poslední rozloučení se scenáristou a dramatikem Jiřím Hubačem, který zemřel 27. září ve věku 82 let, se konalo 6. října v Praze. Na snímku je herec Jiří Bartoška při smutečním projevu.
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Jménem pestrobarevné káry plné komediantů, které měl Hubač tak rád, pro které tak přesně vážil slova a osnoval dojemné a pravdivé příběhy, zesnulému poděkoval Jiří Bartoška. Upozornil, že hrát či pracovat s jeho texty bylo pro každého, koho to štěstí potkalo – a patřil k nim i on –, zárukou nejvyšší kvality, vzrušující tvůrčí práce a hlubokého vnitřního prožitku. Podle něj je hodnota jeho dramatického díla už dnes nezpochybnitelná a dotýká se nesmrtelnosti. Zdůraznil, že ve svém bohatém díle zanechal tento autor hluboký a věrný otisk své osobnosti.

Jiří Bartoška

„Jirka Hubač byl v první řadě gentleman - takříkajíc “ze staré školy„, k tomu demokrat a ryzí charakter. Vzdělaný, sebevědomý a přitom neokázale žijící muž, o němž bez výhrad platí masarykovské označení: Byl to pěkný člověk.“


Při dnešním pietním obřadu zazněly například tóny z předehry k Verdiho Traviatě, valčíková melodie Mary Hopkinové Those were the days, Gershwinovo Somebody loves me a také ústřední píseň seriálu Sanitka Můj čas. V závěru obřadu se ozvala jedna z Biblických písní Antonína Dvořáka Hospodin jest můj pastýř.

Jiří Hubač, oblíbený autor mnoha televizních inscenací, dvou seriálů, řady filmů i divadelních her, byl klasikem české televizní tvorby. Své psychologicky propracované postavy psal přímo pro jednotlivé herce. I proto si režiséry svých textů vždy vybíral, neboť potřeboval, aby souhlasili s obsazením, které navrhl.