Burleska nabízí čistou kabaretní zábavu

Praha – Nadsázka, ironie, parodie i satira, to všechno propojuje burleska. Literárně nebo hudebně-dramatický žánr, o jehož renesanci se zasloužila Dita von Teese. Svou oblibu si postupně nachází i v Česku. A to díky partě Prague Burlesque.

Prague Burlesque se snaží oživit atmosféru varietních vystoupení ze čtyřicátých a padesátých letech, kdy burleska zažívala velký boom. „Dita Von Teese svojí láskou a fetišem pro vintage oblečení a celý vintage styl, znovuobjevila tento kabaretní žánr. Dostala to reklamy, na velké firemní akce a dneska už existují velké burleskní scény například v Londýně, New Yorku, v Šanghaji, v Berlíně. Podstatné v tomto žánru je odlehčení v podobě humoru,“ řekl v rozhovoru pro pořad ČT24 Kulturama umělecký vedoucí Prague Burlesque David Jahn.

Video Prague Burlesque
video

Prague Burlesque

Burleska jako žánr ctí jistá pravidla, např. nikdy neukazuje celé tělo. Vždycky se odhalí jen po spodní prádlo, ale vždy pracuje s pocitem, že něco ještě bude následovat. Tohle divadelní škádlení je formou expresionismu a dráždivé eroticky. „Jde o čistou zábavu. Nejedná se žádné vysoké umění. Jádro burlesky spočívá vlastně na parodii kurtizán, takže dochází i k tomu svlékání,“ upřesnil žánrovou stylizaci Jahn.

„Dnešní burleska je hodně spojená i s rockabilly scénou, od níž přebírá hudbu, tetování, ofinky i celý styl oblékání 50. let,“ doplnila Zora Jurenková z Burlesque Berlín.

Burleskní módu tvoří sexy kostýmy a k tomu jakékoli doplňky z peří – vějíře, boa, klobouky, dále třpytivé náhrdelníky, náušnice, náramky a květiny – živé i umělé. Sexy ale v žádném případě neznamená vulgární, takže by se dalo říci, že novodobá burleskní show je velmi decentní a vkusná, přesto má ale svůj osobitý erotický náboj. Síťované punčochy a vysoké podpatky jsou základem. Poté se už může kombinovat dle divadelní fantazie a odvahy.