Cenu Marka Ravenhilla získalo Činoherní studio

Praha - Britský herec a dramatik Mark Ravenhill odměnil dnes večer v pražském Divadle Na prádle nejlepší českou inscenaci nového dramatického textu. Cena nesoucí jeho jméno byla udělena podruhé. Získalo ji Činoherní studio z Ústí nad Labem za inscenaci intelektuální frašky rakouského dramatika Ewalda Palmetshofera s názvem Hamlet je mrtev. Bez tíže. Jejím režisérem byl David Šiktanc.

Ocenění má netradiční podobu - jde o kožich, který letos navrhl výtvarník David Černý. Kabát je ostře červený, ozdobený na zádech plyšovými zvířátky; na ramenou mu „sedí“ vycpaná žirafa.

„Je to čest, že cena nese moje jméno. Hlavně byli z této informace nadšeni mí rodiče,“ řekl před ceremoniálem Ravenhill. Podporovat současnou dramatickou tvorbu je podle něj nutné. „Lidé se dnes rychle mění, proto potřebujeme texty, které by to zaznamenávaly,“ vysvětlil. Loni cenu získalo Pražské komorní divadlo za inscenaci Černé panny.

V Divadle Na prádle měl pak premiéru muzikál Divadla Letí Plantáž německého dramatika Davida Gieselmanna. Zní v něm hudba Tomáše Poláka ze skupiny MIG 21 na texty Xindla X. I ten v tomto projektu hraje, ovšem dnes za něj na jevišti zaskočil Ravenhill.

Gieselmann si v textu pohrává s motivy Antona Pavloviče Čechova a vytváří svébytnou verzi Višňového sadu. Vypráví o konci jedné společnosti žijící kdesi na venkovském statku. Nejde však o ruské statkáře z 19. století, ale o svéráznou komunitu „huličů“. I proto za statkem nešumí višňový sad, ale plantáž marihuany. Inscenaci nastudovala Martina Schlegelová. Nejbližší reprízy se Na prádle uskuteční 18. a 25. března. Právě tam chce divadelní soubor Letí získat střechu nad hlavou.

„Gieselmann vykreslil mozaiku příběhů charakterově rozdílných lidí, kteří se střetli na jednom místě a vytvořili si svůj svět. Hra je vtipná, plná banálních situací, které však nekloužou po povrchu, ukazují pokřivené hodnoty dnešní společnosti,“ podotkla dramaturgyně Marie Špalová.

„Je to opravdu jiné vyjít na pódium za sebe, či se vydávat za někoho jiného - a nepozorovat se přitom,“ uvedla Langerová, pro kterou je tento projekt divadelním debutem. Při koncertech se prý chová spontánněji, zatímco teď si musí zvykat na nové situace.

David Gieselmann je jedním z nejúspěšnějších dramatiků současnosti. V Česku uvedlo jeho hry například Divadlo Na zábradlí (Pan Kolpert, Louis a Louisa) a brněnské HaDivadlo (Holubi). Divadlo Letí je nezávislý divadelní soubor s vášní pro nové hry. Všechny uvádí v české či světové premiéře. Hru Plantáž uvádí v koprodukci s produkční a producentskou jednotkou DAMÚZA akčních umělců, kteří nechtějí zapadat do běžného divadelního provozu, chtějí objevovat, provokovat a zkoumat.


Video Události, komentáře: rozhovor s Martinou Černou
video

Události, komentáře: rozhovor s Martinou Černou