Žili byli Mazánek a Kolibřík…

Praha - Do pražského A Studia Rubín se vrátila Blonďatá bestie, pokračování úspěšné politické satiry inspirované odposlechy Kristýny Kočí. Představení tentokrát kombinuje záznamy ze soudního procesu v kauze údajné korupce ve Věcech veřejných a zveřejněné telefonní odposlechy Pavla Béma s lobbistou Romanem Janouškem.

Před diváky jako první předstoupil herec a spoluautor politického kabaretu Ondřej Pavelka. „Žili byli Mazánek a Kolibřík,“ zahájil pohádkově satiru s odkazem na přezdívky, které pro sebe v telefonátech používali Bém s Janouškem. Pavelka celé představení působil především jako moderátor děje, na chvíli se objevil i v roli předsedy VV Radka Johna.

Ve hře nazvané Blonďatá bestie vrací úder se střídaly především dvě dějové linie. Jedna byla inspirována procesem s šéfem poslanců VV Vítem Bártou a nyní již bývalým poslancem VV Jaroslavem Škárkou. Druhá pak telefonáty Béma s Janouškem. Při scénách od soudu před diváky na stranu žalobců usedli herci Jan Vlas jako Škárka a Barbora Poláková v roli bývalé poslankyně VV Kristýny Kočí. K protějšímu stolu obžalovaných se posadil představitel Bárty, herec Lukáš Příkazký. Soudce byl po většinu času divákům skryt za zdí, „aby nešel korumpovat“, jak vysvětlil Pavelka.

Herci pak připomněli některé výroky, které nedávno zazněly v soudní síni. Například Poláková, když vypovídala jako Kočí, líčila, jak dostala obálku s penězi. Dala vzpomenout i na loňské představení Blonďatá bestie, jehož hlavní předlohou byly výroky Kočí z nahrávky rozhovoru několika členů VV. Části výpovědi totiž prezentovala formou známé písně Nevinná. Jako znalec-lékař se před diváky objevil i gastroenterolog Jan Martínek, který vystupoval i v původním scénickém čtení Blonďatá bestie.

Scény ze soudní síně se střídaly s hranými hovory Béma s Janouškem, které představovali Příkazký s Vlasem. „Prosím tě, jsi taky Colombo?“ ptal se Příkazký - Bém v první z nich. „Jak je potřeba, Kolibříku,“ odpověděl mu Vlas - Janoušek. „Tady se stalo něco divného, až budu vědět co, tak vám to řeknu,“ reagoval na jejich slova Pavelka s odkazem na to, co řekl nedávno Janoušek novinářům poté, co údajně v opilosti havaroval, přejel ženu a dopadla ho policie.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Do představení zasahovala i postava, která seděla mezi diváky, a s odkazem na známé kauzy postupně vystupovala pod jmény „Mostecký uhelný“, „inženýr Pandur“ a „doktor Gripen“. Na pochmurnou promluvu inženýra Gripena o tom, že dostal „za letadla bokem tři miliardy“ a nikomu to nevadí, navázala ne příliš optimistická závěrečná píseň.

Ondřej Pavelka, herec, spoulautor představení

„Ta doba už je tak zvlčilá, je třeba se bránit smíchem. Je to spíš z obrany než z potřeby to inscenovat.“


Režisér Tomáš Svoboda již dříve uvedl, že počítá s reprízami, nejbližší se uskuteční 2. dubna. Nevyloučil pokračování po vynesení rozsudku v kauze údajné korupce v rámci VV, v níž obžaloba viní Bártu z toho, že se pokoušel uplatit tehdejší poslance strany Kočí a Škárku. Hlavní líčení má pokračovat již příští týden ve středu. Loňské představení, ve kterém šlo především o výroky Kočí na nahrávce z kavárny, zaznamenalo divácký úspěch a jeho záznam vyšel na DVD.