Portrét Jaspara Schadeho (a jeho ženy)

Na půdě Národní galerie proběhla před nedávnem unikátní výstava s lehce ironickým názvem Rembrandt & Co. Přes 120 obrazů zlatého věku holandského malířství ze 17. století, včetně více než 70 nově zrestaurovaných, vystavených či objevených děl ze sbírek NG i 12 zapůjčených děl ze zahraničních galerií, pochází z rukou mistrů jako např. Rembrandt van Rijn, Jan Steen, Jan van Goyen či Frans Hals. Pro ty, kdo nestihli výstavu navštívit, tentokrát nabídne kurátorka Sbírky starého umění NG Anja K. Ševčik podrobnosti o díle posledně jmenovaného holandského mistra.

V ateliéru Franse Halse se v době, kdy byl zvolen do představenstva cechu malířského, objevil dvaadvacetiletý ambiciózní mladý muž z vážené patricijské rodiny z Utrechtu Jaspar Schade, jenž stál na prahu vysoké kariéry jako velkostatkář, kanovník, poslanec do parlamentu a prezident soudního dvora. Právě jeho zpodobnil Hals na obraze v roce 1645.

Frans Hals (asi 1580-1666) byl holandský malíř, vynikající portrétista. Společně s Rembrandtem patří k předním představitelům holandského výtvarného umění.  

Jaspar Schade byl osobností vskutku extravagantní a zkušený portrétista Frans Hals ho v tomto smyslu vnímal. Oblečen do poslední francouzské módy na nás v sebejisté póze shlíží z lehce vyvýšené pozice. Obraz měl prominentní místo v Jasparově domě, legenda vypráví, že dům by se rozpadl, jakmile by se obraz odstranil.

14 minut
Národní galerie v Praze nikdy nezavírá - Portrét Jaspara Schadeho
Zdroj: ČT24

Kromě Schadeho podobizny od Franse Halse představíme ještě dvojici portrétů z roku 1654, jejímž autorem je Cornelis Jonson van Ceulen. Na rozdíl od extrovertní spontaneity mladistvého Halsova Jaspara převládá na Cornelisově podobizně ženatého, společensky uzavřeného muže a jeho manželky vyrovnaná elegance a vznešená rezervovanost.

Na další díl seriálu Národní galerie nikdy nezavírá se můžete těšit opět v neděli 9. září. Kurátorka Sbírky umění 19. století Veronika Hulíková představí obraz Večerní ticho od Antonína Hudečka. Všechny předešlé díly naleznete zde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa, bylo mu 89 let

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
před 8 mminutami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 10 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025
Načítání...