Náš Vašek, říká se o Havlovi stále v Polsku

Praha - V kině Ponrepo měl dnes večer premiéru dokument polské režisérky Krystyny Krauze „Náš Vašek – moc bezmocných“. Ústředními tématy filmu jsou Václav Havel a jeho vztahy s Polskem, kontakty polské a československé opozice. Polská premiéra filmu, vytvořeného v produkci společnosti Media Kontakt a České televize, se uskuteční v pondělí 17. prosince ve Varšavě. Součástí večera bylo i udělování medailí vděčnosti od Evropského centra Solidarity. Mezi oceněnými byl in memoriam Václav Havel, Alexandr Vondra, první porevoluční velvyslankyně Československa v Polsku Markéta Fialková a další.

Polská režisérka ve filmu propojila archivní snímky se záběry ze současnosti. V rozhovorech s přáteli a bývalými disidenty obou zemí zaznívají mimo jiné slova Marty Kubišové, Petra Uhla, Jáchyma Topola, Agnieszky Hollandové a Andrzeje Jagodzińského, předního překladatele díla Václava Havla do polštiny.

„Havla pojila s polskými kolegy četná přátelství i spřízněnost v politickém smýšlení. Jedním z viditelných důkazů byla setkávání opozičních skupin obou států na krkonošské stezce a založení Československo-polské solidarity, která existovala v letech 1978-1989. Málokdo také asi ví, že Polsko bylo prvním státem, kam v mládí vycestoval, kde objevil svobodnější společenskou atmosféru a také jazz. V Polsku byl velmi populární. Jen několik dní po jeho smrti po něm město Gdaňsk pojmenovalo jednu z nových ulic. Většina Havlových klíčových textů byla přeložena do polštiny, inscenace jeho her jsou nedílnou součástí repertoáru řady polských divadel,“ řekla v rozhovoru pro ČT24 režisérka snímku.

Video Rozhovor s Krystynou Krauze
video

Rozhovor s Krystynou Krauze

Krystyna Krauze je absolventka katedry dokumentaristiky pražské FAMU, překladatelka a popularizátorka české dramatické tvorby v Polsku. Vydala tři svazky antologií české dramatiky. V 80. letech se účastnila opoziční činnosti v Polsku. Od roku 1988 spolupracovala s Polsko-českou solidaritou. Jako zástupkyně polských Nezávislých odborů se účastnila dne 17. listopadu 1989 manifestace, která byla počátkem sametové revoluce v Československu. O dva dny později byla deportována do Polska jako v Československu nežádoucí osoba. V letech 2008-2011 působila v Polském institutu v Praze jako zástupkyně ředitele pro programové záležitosti.


7 medalí pro Čechy, kteří se zasloužili o lepší život Poláků

Evropské centrum Solidárnosci také ocenilo Čechy, kteří v době totality pomáhali Polsku a jeho disentu. Medailemi vděčnosti od roku 2010 oceňuje cizince, kteří se výrazně podíleli na polském boji za svobodu a demokracii - podle slov Poláků: „…na jejich cestě k lepšímu životu.“

V první řadě zmiňovali Václava Havla, kterému tak necelý rok po smrti přibylo do sbírky další ocenění. Medaili vděčnosti za něj převzal bratr Ivan.

Krystyna Krauze, autorka filmu Náš Vašek:

„Jeho esej Moc bezmocných působila na spoustu našich disidentů jako průlom, kteří najednou pochopili, že my - takoví trochu kozáčci - Poláci, nemusíme bojovat jenom se zbraní, ale můžeme bojovat nenásilně.“


Kromě Havla ocenění získal i bývalý ministr obrany Alexandr Vondra, vydavatel a knihovník Jiří Gruntorád, publicistka Petruška Šustrová, novinář a politik Petr Uhl, novinářka Zuzana Bluhová a Markéta Fialková, která minulý rok náhle zemřela v úřadě na české ambasádě v Albánii.