Vzpomínky na Chile: Jak se žije Čechům za hranicemi?

Praha – Jak se krajanům žije v zahraničí? Přesně na tuhle otázku odpovídá vycházející publikace Češi a Slováci v Chile ve 20. století autorů Jiřího Jiránka a Iva Bartečka. Zdokumentovali příběhy i vzpomínky lidí, kteří se načas nebo natrvalo usídlili za hranicemi rodné vlasti, konkrétně v zemi za majestátními Andami.

Pohostinnost, spontánnost a vstřícnost – na těchto charakteristických rysech obyvatel Jižní Ameriky se shoduje většina zpovídaných. Kniha mapuje příběhy zhruba stovky těch, kteří do daleké země odešli za lepším nebo zkrátka odlišným životem. 

Jeden z dvojice autorů, Jiří Jiránek, působil svého času jako velvyslanec v Chile, takže má bohaté zkušenosti v asimilaci s tamními zvyklostmi. „Já jsem se s krajany stýkal, byl jsem tam čtyři a půl roku. Oni mi toho hodně pověděli. Jak o sobě, tak o dalších, i o těch kteří již zemřeli nebo přešli do USA,“ vzpomíná. 

V současnosti žije v Chile kolem dvou set Čechů. Nejvíc bychom jich přirozeně našli v hlavním městě, kde funguje dokonce krajanské sdružení Česko-chilský kroužek. Jeho aktivita je pestrá: od oslav svatého Václava přes folklorní tance nebo prezentaci České republiky na festivalech. 

„Pro Chilany jsou naše lidové tance exotické,“ vysvětluje Diana Minaříková, která tamní obyvatele seznamuje s kulturou slovanských přistěhovalců. 

Češi, kteří v zemi žili, si samozřejmě všímají i negativ - například velkých třídních rozdílů. „Celé město je rozdělené do určitých sfér, kde bydlí chudší, kde bydlí středně bohatí a více bohatí. Ti lidé se spolu moc nestýkají, tak to pro mě byl trochu šok,“ přibližuje studentka Zuzana Veselá.

2 minuty
Reportáž V. Štefana o knize Češi a Slováci v Chile ve 20. století
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
před 27 mminutami

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...