Prokrastinace? Ohroženi jsou inteligentní a kreativní lidé

Praha - Vychází nová kniha o chorobném odkládání důležitých úkolů a povinností nazvaná Konec prokrastinace. Opírá se o poslední vědecké výzkumy světových univerzit z oblastí lidského rozhodování, motivace a produktivity a slibuje praktická řešení. „Líný člověk nic dělat nechce a je s tím stavem spokojený. Kdežto chudák prokrastinátor by rád něco dělal, ale nemůže sám sebe přemluvit,“ říká autor knihy Petr Ludwig, který byl hostem pořadu Události, komentáře. „Lidé pak mají pocit selhání, deprese.“

„Spousta lidí si prokrastinaci racionalizuje a říká, že se jí dobře pracuje na poslední chvíli. Ale analýza ukazuje, že to není pravda. Lidé pod tlakem nejsou výkonnější a šance na to, že selžou, je několikanásobně větší,“ varuje Ludwig.

„Lidé inteligentní a kreativní prokrastinaci podléhají více právě z toho důvodu, že si dokážou dělat promyšlené výmluvy sami před sebou,“ doplňuje autor knihy. Prokrastinace se definuje jako výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Jedná se o rizikový fenomén pro duševní zdraví.

Chorobné odkládání povinností může být způsobeno i depresí. „Pokud člověk odkládá povinnosti jen v práci, ale v osobním životě je to v pořádku, tak to bych viděl na prokrastinaci. Pokud má člověk těžké deprese a nedaří se mu v pracovním ani osobním životě, tak samozřejmě potřebuje vyhledat odborníka, psychiatra,“ vyzývá Petr Ludwig.

Kromě knížky Konec prokrastinace se zájemci mohou obrátit také na web specializované adiktologické poradny a otestovat se zde, jak jsou na tom s prokrastinací anebo s různými druhy závislostí. Odborníkům mohou poslat dotaz a najdou tu i rady, jak se závislostí bojovat.

Více o knize hledejte na webu Konec prokrastinace.

5 minut
Konec prokrastinace?
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...