Digitalizovaný český brak: Americký detektiv i erotika u moře

Praha - „Stíháte zločince, mistře Cliftone?“ vyzvídal hoteliér. „Velmi prohnaného!“ Tzv. cliftonky, první původní detektivní prózy v češtině, byly ve své době velmi populární. Na dvě stě povídek si nyní můžete přečíst v Digitálním archivu populární literatury, v němž Ústav pro českou literaturu zpřístupnil soubory masových tisků, vydaných před rokem 1945. Zatím část detektivních povídek a erotické literatury.

Braková literatura je určena především pro studenty a badatele, listovat jí ale může kdokoli. Nejobsáhlejším a prvním zveřejněným souborem jsou už zmíněné cliftonky, jejichž hrdinou je newyorský a poté chicagský detektiv Léon Clifton. Byl typem geniálního, nezranitelného hrdiny, jakým je dneska v populární kultuře James Bond. „Byl to detektiv amatér, který za polici řešil neřešitelné případy. Měl Cliftonovo kladívko, ale co to vlastně je, není nikde spolehlivě vysvětleno,“ představil Cliftona literární historik Michal Jareš. Detektivova rekvizita se stala námětem i pro divadelní parodii Voskovce a Wericha z roku 1928 Tajemství Cliftonova kladívka.

Série cliftonek začala vycházet u nakladatele Rudolfa Štorcha v roce 1906, poslední případy vyřešit detektiv na počátku 40. let, své čtenáře si udržel ale až do 60. let.

„Masový tisk ve své době zaplňoval tramvaje, prodejny, trafiky, čekárny lékařů, ale tím, že byl levný a neměl žádnou kulturní hodnotu, se rychle ztratil. A dnes není v České republice žádná veřejná knihovna nebo sbírka, která by měla alespoň reprezentativní vzorek těchto tisků. Myslíme si ale, že pro kulturní paměť je potřeba znovu si k těmto tiskovinám zjednat přístup. Proto se je snažíme sbírat nebo si je půjčujeme od laskavých sběratelů a snažíme se alespoň v digitální formě zkompletovat reprezentativní ukázku,“ vysvětlil ředitel Ústavu pro českou literaturu Pavel Janáček, proč se rozhodli brakovou literaturu zdigitalizovat.

Přečíst si v digitálním archivu, který se bude nadále rozšiřovat, můžete i další detektivní povídky, například „zápisky první anglické detektivky Ady Paulsonové“, které taktéž vydával Štorch, anebo dobovou erotickou literaturu, třeba o Adamovi a Evě v moři z Moderního dekameronu „v lidovém podání a vydání“. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 12 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...