„Jsem hrdý na to, že jsou Kozáci zase vidět“

Praha - Ve Volgogradu se konal první celoruský festival kozáků v novodobé historii. Kozácká kultura zažívá v Rusku obrodu. Objevuje ji i mladá generace. „Jsem hrdý na to, že jsou Kozáci zase vidět a že se myšlenka oživuje. Děti, mladí chlapci i dívky už zase věří v tradice. Stará generace může být klidná, odkaz zachováme,“ říká rozhodně mladý Kozák Alexander Šmalev.

„Objíždíme zapadlé vesničky a sepisujeme kozácké písničky našich babiček. Narodili jsme se jako Kozáci a chceme zpívat stejné písně jako naši otcové, dědové a pradědové,“ říká jedna ze zpěvaček skupiny Slavjanka, která zachraňuje téměř zmizelé písně.

Kořeny Kozáků sahají do patnáctého století, kdy ovládali části Ukrajiny nebo jižního Ruska. Existovalo několik místních svazů, z nichž nejvýznamnější byli donští a záporožští kozáci. Válčili proti ostatním kočovníkům a později také za ruského cara. Ten jim výměnou za obranu hranic poskytl výraznou samostatnost. Velitel Kozáků bývá označován jako ataman.

„Kozák“ zřejmě pochází z turkického kazak a znamená svobodný člověk nebo dobrodruh. Touha udržet si nespoutanost národa žijícího ve stepích i během překotných změn začátku dvacátého století však Kozáky stála téměř všechno. Postavili se proti bolševikům a kvůli následným represím skoro zmizeli. Jejich populaci těžce poškodil také uměle vyvolaný hladomor počátkem třicátých let.

Kozáci měli chránit hranice, za což dostali od cara svobodu a jiné výsady. V minulosti prosluli jak udatností v boji s Napoleonem, vlastními pogromy Židů, jakož i vzpourami proti bolševikům. Za občanské války i za druhé světové války bojovali na obou stranách. V současnosti se ke společenství hlásí na 650 tisíc Rusů, kteří mají i svou politickou stranu.

3 minuty
Festival kozáků v Rusku
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa, bylo mu 89 let

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
před 25 mminutami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 10 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025
Načítání...