Vezměte děti na loutky. Divadlo Karla Hackera slaví sto let

Praha - Divadlo Karla Hackera v pražských Kobylisích slaví sté výročí. Až do neděle proto zve malé i velké diváky na pohádková představení a výstavu. Premiérově bude uvedena pohádka Nevěř čertu ani za mák, která vypráví o náročném hledání pravdy skrze spor Čerta a Anděla, kteří bojují o duši pochybujícího člověka.

Video 100 let loutkového divadla
video

100 let loutkového divadla

Amatérský soubor Divadlo Karla Hackera má zhruba 35 členů. „Jsou to lidé nejrůznějších profesí, máme tady soudce, učitelky i studující,“ říká principál Jiří Krása. Každý rok divadlo nazkouší aspoň jednu novou pohádku. Vodiči dávají život figurkám jednou v týdnu; během oslav stého výročí se však hraje každý den.

Za 100 korun rakousko-uherských

Divadlo založil v roce 1913 kobyliský kantor a kronikář Karel Hacker, když od ochotníka Karla Popilky zakoupil za 100 korun rakousko-uherských loutkovou scénu a několik loutek. Kolem nového divadla se brzy soustředil soubor nadšených loutkářů.

Soubor se nejdřív jmenoval Loutkové divadlo Národní jednoty severočeské, jejímž činovníkem Karel Hacker byl. Po druhé světové válce soubor přijal jméno Jiskra. Dnes Divadlo Karla Hackera - Jiskra stále připravuje nová představení; navíc pomáhá při estetické výchově mateřským, základním a středním školám.

Divadlo rozvíjí tradici tradičního iluzivního loutkového divadla a patří mezi výrazné amatérské loutkářské soubory v České republice. Hraje především tradiční marionetou. Těm nejstarším je 64 let a pocházejí z hry O zlaté rybce, kterou má soubor stále na repertoáru.

Podívejte se na stránky divadla.