Android Asteroid přilétají z kultovního studia Abbey Road

Praha – Představte si kapelu fungující pouhé dva roky. Natočí debutovou desku, která svým zařazením nevzbudí větší zájem u masového publika. K vytváření té druhé už přitom vyjede do nejslavnějšího studia světa – Abbey Road. Nadějná kapela z Británie či USA? Proč ne, řeknou si mnozí. Právě takový příběh má ale za sebou i české uskupení Android Asteroid. Natočený materiál o „plnění hudebního snu“ nyní pokřtili na pražském koncertě.

Zvenku nenápadný bíle omítnutý domek, který se v okolní zástavě ztrácí. Z hudebního hlediska ale ukrývá poklad. Špičkové zázemí, ve kterém vznikaly slavné desky kapel jako Beatles, Pink Floyd, Oasis, Radiohead nebo třeba Jamiroquai.

Zdejší prestiž ale má svou cenu. Za den nahrávání zde kapely zaplatí tolik, co v řadě českých studií za měsíc. Nováčkům z Android Asteroid se podařilo získat peníze i díky pomoci fanoušků, kteří jim je zaslali prostřednictvím serveru HitHit. Skupina nyní dluh splatila novou deskou, živým koncertem, ale i filmovým dokumentem z celé výpravy.

2 minuty
Cesta z Abbey Road
Zdroj: ČT24

Android Asteroid přitom nesází na komerční jistotu, ale v našich krajích relativně neokoukaný žánr downtempo, spojující takřka hypnotizující elektroniku, syntetizéry a žánry se základem v jazzu. Jádro kapely – rapující Jan Pospíšil a Tomáš Konůpka doprovázející na bicí - se přitom mohlo odrazit od předchozího úspěšného projektu Navigators. Rytmickou směs funku, soulu a jazzu dokázala ocenit jak kritika, tak fanoušci včetně zastánců mainstreamu.

Android Asteroid při natáčení ve slavném studiu Abbey Road
Zdroj: ČT24/Android Asteroid/Bandzone

Právě Navigators jako jedni z mála ve zdejší hudební scéně překonali i jinou „mezinárodní metu“ – jejich klipy se totiž opakovaně dostaly do vysílání MTV Europe. Na české poměry nebývalé „progresivní“ kapela a její ambice ale možná předurčily následný pád. Kromě Pospíšila a Konůpka dali další výrazní interpreti jako Erika Fečová či Martin Svátek přednost vlastním projektům. „Zjistili jsme, že vlastně máme muziku v šuplíku, která se nám strašně líbí a která samozřejmě není zas až tak komerčně úspěšná. Přesto jsme do toho šli,“ říká Pospíšil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ve věku 76 let zemřel rockový průkopník Ozzy Osbourne

Ve věku 76 let zemřela rocková legenda, zpěvák Ozzy Osbourne, informoval server BBC. Trpěl Parkinsonovou chorobou a nádorem na páteři. Kariéra „prince temnoty“ trvala přes padesát let a vynesla mu desítky ocenění. Nastartoval ji se skupinou Black Sabbath, v osmdesátých letech se dal na sólovou dráhu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

USA opustí UNESCO

Americký prezident Donald Trump rozhodl, že Spojené státy vystoupí z Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). S odvoláním na zástupkyni mluvčí Bílého domu Annu Kellyovou o tom informuje list New York Post. Představitelé Trumpovy administrativy mají výhrady k opatřením UNESCO v oblasti rozmanitosti, rovnosti a začleňování (DEI) a k jeho údajné propalestinské a pročínské zaujatosti, sdělila listu Kellyová.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Nejen scéna ze sci-fi. AI může generovat celé filmy, míní odbornice

Argentinské sci-fi Eternaut se stalo prvním původním seriálem z produkce společnosti Netflix, ve kterém se tento streamovací gigant přiznal k vytvoření vizuálních efektů generativní umělou inteligenci. Fiktivní budova se díky zapojení AI zřítila rychleji a levněji. A přispěla do diskuse, jestli se hroutí i budoucnost filmového průmyslu, jak ho dosud známe. V Argentině navíc seriál otevřel historické rány – autor předlohy za vojenské diktatury zmizel a zůstává pohřešovaný on i část jeho rodiny.
před 15 hhodinami

Opravu domu autora české hymny si kraj rozmyslel. Byla by prý příliš drahá

Dům autora české hymny Františka Škroupa v Osicích vlastník, Královéhradecký kraj, neopraví. Hejtmanství na budoucnost objektu změnilo názor. I přesto, že za tři miliony připravilo projekt, má stavební povolení a schválilo smlouvu s obcí o společném postupu při opravě.
21. 7. 2025Aktualizováno21. 7. 2025

Putinův přítel Gergijev v Itálii nezahraje. Dirigentovo vystoupení zrušili

Organizátoři hudebního festivalu na zámku v italské Casertě oznámili, že ruší vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva. Mělo se konat 27. července. Gergijev je osobním přítelem ruského vládce Vladimira Putina, informace o jeho vystoupení tak vyvolala kritiku. Organizátoři festivalu Un'Estate da Re (Prožít léto královsky) nicméně v prohlášení důvod zrušení vystoupení nesdělili, napsala agentura AFP.
21. 7. 2025Aktualizováno21. 7. 2025

Chtěl ochutnat banán za miliony. Slavné Cattelanovo dílo opět někdo snědl

Banán s milionovou hodnotou, který je součástí umělecké instalace italského autora Maurizia Cattelana, opět někdo snědl. Tentokrát se to stalo v muzeu Centre Pompidou v Métách, které se nachází poblíž hranic s Lucemburskem a je pobočkou pařížského Centre Pompidou. Banán připevněný stříbrnou lepící páskou ke zdi je součástí tamní umělecké instalace od 8. května, informoval regionální deník Le Republicain Lorrain.
21. 7. 2025

Ruský útok zničil byt výtvarníka, jehož dílo znalo každé sovětské dítě

V jednom z kyjevských bytů po nedávném ruském útoku shořely originály, podle kterých vznikla slavná animovaná sága o kozácích výtvarníka Eduarda Kiriče. Na jeho pohádkách vyrostlo každé sovětské dítě – jak ruské, tak ukrajinské. S umělcem natáčela zpravodajka ČT Darja Stomatová.
20. 7. 2025

Bude výsledek horor? Kvíz pro fanoušky Stephena Kinga

Americký spisovatel Stephen King patří k produktivním autorům. Vydal už desítky knih. A nespočet jeho napínavých, často až hororových příběhů se dočkalo zfilmování. Nejnověji má seriálovou verzi román Ústav o unášených dětech s nadpřirozenými schopnostmi. Ověřte si v kvízu, jak Kingovy romány a povídky, převedené na plátno či obrazovku, znáte.
20. 7. 2025
Načítání...