Snad nám to odpustí. Houbařka, disidentka, první dáma Olga

Praha - Koncert undergroundové kapely The Plastic People of the Universe doprovodil v úterý večer v pražském kině Aero premiéru dokumentu Olga, který je věnován první manželce Václava Havla, první dámě Olze Havlové. Autoři vykreslují portrét svérázné a citlivé ženy, která zejména od 70. let hrála významnou roli v prostředí českého disentu. Díky přímému přenosu mohli premiéru i koncert vidět diváci ve 22 kinech v celém Česku.

„Na Olgu Havlovou vzpomínají přátelé jako na nejbližšího a nejspolehlivějšího parťáka Václava Havla, na kamarádku, která nezkazí žádnou legraci, naopak ji vymýšlí, štědrou hostitelku, vášnivou hráčku a houbařku, milovnici přírody, ostrou glosátorku, statečnou a pilnou disidentku,“ říká autorka námětu Anna Freimanová.

Nějakou starší písničku od Pink Floyd

Pro charakter Havlové i pro vyznění filmu je klíčová její „nefilmová“ vlastnost, totiž že se vždy nerada točila, fotila, veřejně vyjadřovala. I v roli první dámy zůstala přirozeně sebevědomou, pokornou dívkou z dělnického Žižkova. Film s podtitulem Zpráva o sledování objekta, který odmítal vypovídat a dělal si, co chtěl, který paroduje spisy Státní bezpečnosti, se snaží spíše zachytit ducha člověka a doby než faktograficky mapovat.

„Naším cílem bylo nalézt způsob vyprávění, který by divákům rozkrýval duchovní podstatu osobnosti, která je inspirativní a posilující, a skrze emocionální kanály představil Olgu tak, jak zůstává obtisknuta v životech přátel, kamarádů a blízkých známých, kteří ještě stále kráčejí po této zemi. Životopisná data tím pádem zůstávají až na samém konci narativního spektra,“ vysvětluje svůj záměr režisér Miroslav Janek, který stál i za kamerou.

Odchod Havlové ze života tak příkladně nelíčí jako boj se zhoubnou nemocí, nýbrž nechává zaznít její přání: Chtěla bych slyšet nějakou starší písničku od Pink Floyd. Film zobrazuje život na Hrádečku, včetně slavné narozeninové zabíjačky, nebo dýchánky dadaistické skupiny Hrobka, která vznikla kolem Andreje Stankoviče. Snímek je zprávou o radosti a pospolitosti, kterou Olga cílevědomě udržovala navzdory pronásledování.

Neznámé záběry, osobní svědectví

Film přináší dosud neznámé archivní záběry a fotografie. Osobně svědčí Vratislav Brabenec, Anna Freimanová, Jane Fondová, Ivan M. Havel, Vladimír Hanzel, František Horáček, Jan Kašpar nebo Andrej Krob. „Snad nám to Olga odpustí, že jsme o ní udělali film,“ říká režisér Janek. Se stejným týmem se již v roce 2007 podílel na vzniku nejúspěšnějšího českého dokumentu Občan Havel, který dokončil po smrti Pavla Kouteckého.

V kině Aero byla otevřena putovní výstava fotografií Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, která vznikla před čtyřmi roky k dvacátému výročí založení výboru. Výstava ve foyer kina Aero trvá do 18. května. Distribuci navíc podpořila asi třicítka kaváren akcí Čekání na Olgu. Nabízejí kávu zdarma - ovšem, pokud zákazník při jejím vypití dokáže mlčet. Narážejí tím na skutečnost, mezi přáteli dobře známou, že se na Olgu Havlovou nesmělo po ránu vůbec mluvit, dokud si nevypila první kávu.

Film Miroslava Janka není prvním filmovým portrétem Olgy Havlové. V roce 1993 vznikl její profil pro cyklus GEN - Galerie elity národa. K desátému výročí jejího úmrtí v roce 2006 pak režisér Martin Dolenský v cyklu Příběhy slavných natočil dokument Paní Olga (podívejte se zde). Nový film Olga vznikl v produkci Jarmily Polákové ze společnosti Film & Sociologie v koprodukci s Českou televizí. Do kin ho uvedla distribuční společnost Aerofilms. Již letos v březnu ve festivalové premiéře promítli dokument v rámci festivalu Jeden svět.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025
Načítání...