Stále perfektní. Soubor Linha Singers oslavuje 50. sezonu

Praha - Český vokálně instrumentální soubor Linha Singers oslavil svou 50. sezonu. Za dobu své existence doprovázel popové hvězdy šedesátých let, v repertoáru měl klasiku i autorské skladby svého kapelníka a dirigenta Jiřího Linhy.

Video Soubor Linha Singers slaví 50. sezonu
video

Soubor Linha Singers slaví 50. sezonu

Soubor Linha Singers v roce 1964 založil a dodnes řídí pěvec, profesor hudby, sbormistr a komponista Jiří Linha. Po začátcích, kdy soubor působil jako doprovodný ansámbl tehdy nastupujících sólistů, jako byli například Karel Gott, Marta Kubišová nebo Waldemar Matuška, se začal orientovat na samostatné podání spirituálů, country, muzikálových písní, šansonů i tanečních skladeb. Skupina se rozrostla o instrumentální část a vydala se cestou originální interpretace starých mistrů ve vlastních vokálních transkripcích.

Mezi vážností a zábavou

„Najednou jsem viděl, že neexistuje vytčená hranice mezi vážnou muzikou a pokleslým žánrem zábavy. Všechno je relativní v tom momentě,“ říká Jiří Linha, který je známý coby pečlivý perfekcionista. „Komorní hudba se bez toho vůbec neobejde. Neobejde se bez pravidelné a složité práce,“ říká zpěvačka Marta Marinová.

Na vrcholu kariéry v osmdesátých letech pro soubor psali vážení skladatelé Otomar Mácha nebo Petr Eben. Souborem prošli četní zpěváci a instrumentalisté, mimo jiné Milan Zelenka, Lubomír Brabec, Emil Viklický, František Uhlíř a Josef Vejvoda. Spolupracovali s ním i přední instrumentalisté a soubory, například trumpetisté Miroslav Kejmar, Vladislav Kozderka či Carl Reinhardtová, houslisté Josef Suk, Ernst Kovacic, pianista Pavel Větrovec, Pražský komorní orchestr nebo Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK.

Na konci 90. let se soubor stal obecně prospěšnou společností. V redukovaném obsazení dosud studuje nový repertoár, natáčí a veřejně vystupuje. Jeho repertoár tvoří především vokální přepisy hudby 17. až 19. století a řada skladeb soudobých autorů.