Zemřela největší hvězda německé pop music Udo Jürgens

Curych - Na selhání srdce dnes náhle zemřel 80letý rakouský popový zpěvák a skladatel Udo Jürgens. Za svůj život složil více než tisícovku písní, vydal padesátku alb a prodal hodně přes 105 milionů nosičů. Stal se tak jedním z nejúspěšnějších sólových umělců na světě. Hvězdou první velikosti byl především ve všech německy mluvících zemích a zpráva o jeho úmrtí dnes jednoznačně dominuje veškerým tamním médiím, hlavní televize zařadily do programu vzpomínky na tohoto velkého umělce.

Jürgens žil převážně ve Švýcarsku, kde se dnes zhroutil při procházce v Gottliebenu. Zemřel po převozu do nemocnice před půl pátou odpoledne. Navzdory vysokému věku byl přitom zdráv a v dobré kondici, denně chodil na dvě hodiny na procházku a dvakrát denně plaval. O to větší šok bylo jeho úmrtí během právě probíhajícího koncertního turné k poslednímu albu Mitten im Leben. V jeho rámci naposledy vystoupil 7. prosince v Curychu, další vystoupení mělo následovat v lednu v Rostocku.

Udo Jürgens se narodil 30. září 1934 v rakouském Klagenfurtu německým rodičům jako Udo Jürgen Bockelmann. Už jako dítě hrál na harmoniku a klavír, jako syn ze zámožné bankéřské rodiny byl ale trnem v oku členům místní hitlerjugend, která málem zhatila jeho hudební kariéru. Uštědřili mu jednou takový výprask, že od té doby špatně slyšel na jedno ucho.

Úspěšnou kariéru zahájil v 16 letech výhrou v soutěži rakouského rozhlasu pro mladé skladatele s písní Je t'aime jako nejmladší ze 300 účastníků. V roce 1959 vyšel jeho první velký hit Jenny, který hned dobyl rakouské i německé hitparády. Později přidal mnoho dalších hitů, například Merci, Chérie (1965), s nímž v roce 1966 vyhrál Velkou cenu Eurovize, nebo Aber bitte mit Sahne, Griechischer Wein, Deine Einsamkeit, Mein Bruder ist ein Maler, Mit 66 Jahren nebo duet s dcerou Jenny Liebe ohne Leiden. Jürgensovo rekordní koncertní turné Udo 70 přilákalo na 222 koncertů půl milionu lidí.

Jürgens skládal i pro své pěvecké kolegy: v roce 1960 pro Shirley Basseyovou hit Reach for the Stars, pro Franka Sinatru If I Never Sing Another Song, ten ale kvůli krátké umělecké pauze píseň přenechal Sammymu Davisovi, který s ní od té doby uzavíral všechny své koncerty. Anglické verze Jürgensovy písně Warum nur, warum? (Walk Away) v podání Matta Monroa se obratem prodalo 1,5 milionu kusů a za Buenos Dias Argentina, kterou si zazpíval v anglické verzi Marty Robbins a německy s nezaměnitelným španělským přízvukem i třeba Julio Iglesias, ocenilo Jürgense americké sdružení ASCAP.

Někdejší známý sukničkář Jürgens si v Československu zahrál i v televizi - v roce 1967 sám sebe v hudebním seriálu Píseň pro Rudolfa III. s písní Sag mir wie. Ve stejném roce složil skladbu Tausend Fenster pro hudební soutěž Velká cena Eurovize, kterou tam za Rakousko zazpíval Karel Gott.

Udo Jürgens o významu umění:

Udo Jürgens krátce před 80. narozeninami„Umělec je komediant a nikdy ho neberou vážně. Pro pobavení posloužíme skvěle, dokážeme lidi rozplakat nebo rozesmát – obojí je nekonečně důležité. Když ale jde o vážné otázky, neberou nás ve finále vážně, i když všechny velké změny ve světě přinesla literatura a filozofie. Teprve dlouho po své smrti se zdánliví šílenci stávají polobohy, když se ukáže, jak obrovský vliv na lidstvo měli. To rozhodně platí o skladatelích vážné hudby, o hudebnících lehké múzy tu a tam. Možná jsem v tomto ohledu nepatrný kamínek v mozaice, ale Beatles, Rolling Stones a další velké popové a rockové kapely skutečně pomáhaly změnit svět. Vyšlo z nich mládežnické hnutí, jejich ideály se stály součástí naší společnosti.“


„Po smrti přichází velký klid a mír. To se však už neodehrává v našem vědomí, zažíváme to v temnotách. Jestli se něčeho bojím, pak je to znovuzrození,“ prohlásil Jürgens před dvěma lety v rozhovoru pro švýcarský deník Blick. Shledání s největším německy mluvícím zpěvákem by ale přesto bylo nádherné – kdykoliv, kdekoliv, dodává Blick. Jürgens měl od roku 2007 švýcarské občanství.

Na Jürgensovo úmrtí reagovaly přední osobnosti německé i rakouské politiky, šoubyznysu i sportu. „S Udem Jürgensem zemřel jeden z velikánů německého šansonu. Jeho písně nás všechny provázely a dělaly nám radost, někdy nás i utěšovaly a nutily nás k zamyšlení,“ prohlásil německý prezident Joachim Gauck. „Strašná zpráva. Můj kamarád Udo Jürgens je po smrti. Jsem v šoku a cítím veliký smutek,“ tweetovala fotbalová legenda Franz Beckenbauer. „Nejlepší německý bavič všech dob. Díky své hudbě žiješ navěky,“ přidala se lyžařka Maria Höflová-Rieschová. „Jsem hluboce šokován. Je to, jako kdyby mě opustil člen rodiny,“ napsal rocker Udo Lindenberg. „Byl jsi skvělý umělec - Merci!“ přidává se vítězka Eurovize Conchita Wurst. „Jürgens byl nejen vyslancem Rakouska ve světě, ale zaujímal i politická stanoviska, když se zasazoval o demokracii, a nikdy nezapomněl na svou rakouskou vlast,“ prohlásil rakouský spolkový kancléř Werner Faymann. Vídeňský starosta Michael Häupl označili zpěváka za „vzor pro několik generací“.