Kryptoměnová burza FTX, která je ve finančních potížích, vyhlásila ve Spojených státech bankrot a požádá o soudní ochranu před věřiteli. Generální ředitel burzy Sam Bankman-Fried na svůj post rezignuje. Kyperská komise pro cenné papíry krátce nato oznámila, že firmě pozastavila licenci pro působení v Evropské unii, aby ochránila investory. Krach FTX by mohl být jedním z největších v odvětví kryptoměn. Již v posledních dnech potíže burzy zasáhly trh s bitcoinem a dalšími digitálními měnami.
Kryptoměnová burza FTX vyhlásila v Americe bankrot. V EU zastavuje činnost
Oznámení přichází několik dní poté, co větší rival Binance odstoupil od plánu burzu FTX převzít a nechal ji, aby si od investorů a konkurentů sama zajistila zhruba 9,4 miliardy dolarů (bezmála 222 miliard korun) na svou záchranu. FTX potřebovala pomoc, protože jí začala docházet likvidita, když její zákazníci začali překotně vybírat investované peníze.
Společnost uvedla, že FTX, její přidružený fond pro obchodování s kryptoměnami Alameda Research a přibližně 130 dalších společností zahájily dobrovolné konkurzní řízení podle kapitoly jedenáct amerického insolvenčního zákona.
Bankman-Fried, jehož majetek časopis Forbes před dvěma měsíci odhadl na sedmnáct miliard dolarů, rezignoval. Pomůže ale s bankrotovým řízením. Novým generálním ředitelem skupiny se stal John J Ray III.
Příčiny problémů FTX vznikly před několika měsíci. Šéf této kryptoměnové burzy totiž podle zdroje agentury Reuters převedl nejméně čtyři miliardy dolarů do společnosti Alameda, aby obchodní firmu podpořil po sérii ztrát. Problémy FTX v posledních dnech tvrdě zasáhly trh s bitcoinem a dalšími kryptoměnami.
Cena bitcoinu klesá
Bitcoin se podle údajů specializovaného webu CoinDesk kolem půl páté odpoledne prodával zhruba za 16,896 dolaru (asi 407 tisíc korun). Za posledních 24 hodin tak odepisoval asi 4,6 procenta. Loni v listopadu se bitcoin vyšplhal na rekord v blízkosti 69 tisíc dolarů.
Kryptoměna FTT, což je nativní mince burzy FTX, vykazovala pokles asi o osmnáct procent na 2,84 dolaru. Tento týden FTT zahájila nad 22 dolary.
Šéf Binance, Changpeng Zhao v deníku Financial Times varoval před kaskádovou kryptoměnovou krizí. Plné dopady zhroucení konkurenční kryptoburzy se podle něj teprve projeví. „Nyní vstupujeme do další fáze pádu, kde jsme svědky efektů druhého řádu a objevujeme, které entity byly vystaveny FTX a Alamedě,“ komentoval spoluzakladatel kryptoúvěrové společnosti Nexo Antoni Trenchev.
Investiční analytik společnost Wood & Company Tomáš Kacerovský ve vysílání ČT popisuje, že FTX v poslední době začala půjčovat a spekulovat na trhu. Odklonila se tak podle něj od poskytování burzovních služeb. Risk ale firmě nevyšel a začala mít problém splácet dluhy.
„V momentě, kdy si FTX uvědomila, že nemá jak splácet své dluhy, tak začala tyto dluhy splácet z peněz vkladů klientů. V ten moment zmrazila účty, zamezila klientům možnost výběru, a jakmile se tato správa rozšířila, tak nastalo něco, co známe i z tradičních finančních krizí takzvaný bank run. To znamená, že se klienti začali houfně snažit své vklady vytáhnout,“ shrnuje Kacerovský. Vzhledem k tomu, že firma vyhlásila bankrot, tak se zákazníci ke svým penězům nejspíš nedostanou.
Kryptotrh šok potřeboval
„Za rychlým růstem FTX stály velké investice do marketingu, burza například zaplatila 135 milionů dolarů, aby po sobě pojmenovala basketbalový stadion v Miami nebo podepsala dlouholetou smlouvu o spolupráci s Tomem Bradym, hvězdou amerického fotbalu,“ vysvětluje česká investiční platforma Portu.
„Za krátkou dobu se burza vyhoupla na třetí největší kryptoburzu z hlediska objemu obchodů a takticky přebírala zkrachovalého brokera Voyager Digital i další firmy v problémech. Před nynější krizí byla FTX oceněna na 32 miliard dolarů, a pokud by se za této valuace dostala na burzu, pohodlně by přeskočila polovinu firem v indexu S&P 500,“ vypočítává Portu.
„Investory do kryptoměn celá situace zasáhla, je však nutné konstatovat, že kryptotrh tento šok potřeboval, aby se očistil od nekalých hráčů, jakými firmy FTX a Alameda byly. Pouze to může vést k dlouhodobé prosperitě a udržitelnému rozvoji blockchainové technologie, ze které budeme moci těžit všichni,“ dodala Portu.