Šéf Hospodářské komory Dlouhý nechápe schodek 390 miliard. Je to důsledek krize, říká Havlíček

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý tvrdí, že schodek státního rozpočtu na příští rok ve výši 390 miliard korun nechápe. Podle něj může mít Česko velký problém s udržitelností veřejných financí, řekl to v Událostech, komentářích. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tvrdí, že tak vysoký deficit je důsledkem jedné z největších krizí. Hájí ale například navýšení důchodů nad valorizaci, které prý rozpočet příliš nezatíží.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Státní rozpočet a stav české ekonomiky

„Zatímco v roce 2020 i 2021 jsem byl chápavý k těm velkým rozpočtovým deficitům, pro rok 2022 jsem nechápavý vůči číslu 390 miliard,“ uvedl Dlouhý. Podle něj jde o deficit, který by mohl otevřít cestu k tomu, že začne mít Česká republika problém s udržitelností veřejných financí. „Někdo už tady musí říct důchodcům i jiným skupinám, že se dostáváme do situace, kdy nebude možné, aby pokračovalo takové přidávání,“ dodal. 

Dlouhý si také myslí, že nyní před volbami do Poslanecké sněmovny došlo k několika populistickým krokům, které zbytečně rozpočet nafoukly. „Alespoň takový dojem z toho prvního projednávání máme. Říkám první projednávání, protože to ještě není definitivní,“ řekl šéf Hospodářské komory. 

Havlíček řekl, že ani on není spokojen s číslem 390 miliard korun. „Je to důsledek největší krize, která zde byla od druhé světové války,“ uvedl. Ministr hájí například důchody, které mají narůst o tři sta korun nad valorizaci. „To ale v celém tom rozpočtu hraje roli řádově deseti miliard korun,“ doplnil. 

Stimulace podnikatelského sektoru

„Když přijmeme teď deficit 390 miliard, tak podnikatelé se budou muset vypořádat možná i se zvýšením daní v následujících pěti letech. A pokud to má být politicky průchodné, pokud to nemá na podnikatele dopadnout, tak také musí být patřičná opatření na výdajové stráně, abychom nenesli všechno na svých zádech jenom my,“ upozornil Dlouhý.  

„Tak to hledejme opačně, hledejme to na té příjmové stránce, stimulujme k tomu, abychom měli maximální výnosy ve firemním sektoru nebo jakékoliv jiné aktivitě, a snažme se na to jít z té druhé strany. Stimulujme dnes podnikatelský sektor k tomu, aby měl vyšší výkony, stimulujme ho třeba těmi inovacemi nebo tím, že budeme investovat do výzkumu,“ reagoval Havlíček s tím, že se to během několika let projeví tak, že díky inovacím budou mít firmy vyšší marže, budou více danit, a zaměstnanci budou mít vyšší mzdy.

„Já bych si to strašně přál, to je ta nejlepší možná cesta, to je ale tučný holub na střeše. Ten vrabec v hrsti je určitá jistota, že nedostaneme Českou republiku do větších rozpočtových problémů,“ sdělil Havlíčkovi Dlouhý. 

Výhled české ekonomiky

V souvislosti s vývojem ekonomiky v Česku Dlouhý řekl, že se situace zlepšuje. „Nicméně v těch nejzasaženějších sektorech, například v oblasti hotelů nebo restaurací, dochází k tomu, že je už otevřeno, ale ta klientela se nevrací, nevrací se česká klientela, a dokonce tady nejsou ani turisté,“ upozornil. 

Než se Česko dostane do předpandemického stavu, může podle Havlíčka uběhnout i několik let. „Jsme stále mezi nejméně zadluženými zeměmi v Evropě,“ připomněl. Souhlasí s tím, že ekonomika je nyní na tom poměrně dobře. „Udrželi jsme průmysl tím, že jsme ho nezavřeli, že jsme se nedostali pod tlak, který byl gigantický, ať už od koaličního partnera, nebo ze strany odborů,“ řekl ministr. 

Home office na ústupu

Drtivá většina českých firem má po výrazném útlumu epidemie v tuzemsku v plánu definitivně ukončit práci z domova. Někteří argumentují tím, že zaměstnanci například ztrácejí pracovní návyky. Podle Havlíčka by si o tom měla rozhodovat každá firma sama. „Chápu to, že firmy se přiklánějí k tomu, že potřebují mít ten osobní vztah,“ řekl. 

„Hodnocení home office záleží od typu práce. Já si myslím, že v některých oblastech je to dobře, souvisí to s celým posunem směrem k digitalizaci našeho života, která je tak potřebná, což nás do toho covid postrčil. Je to ale případ od případu,“ uvedl šéf Hospodářské komory. Řada firem podle něj práci z domova vítá, týká se to zejména oblasti bankovnictví, financí či poradenství. 

Kombinace home office a práce v kanceláři zůstane v poměru 3:2 například v Albatros Media. Generální ředitel a předseda představenstva společnosti Václav Kadlec řekl, že vedení nepociťuje žádnou motivaci, aby nařizovalo návrat do kanceláří. „Pokud firma pracuje s home officem na pozicích, kde to dává smysl dlouhodobě, tak si myslím, že lze najít model, který funguje,“ uvedl s tím, že k poklesu efektivity v Albatros Media nedošlo. 

Problém může podle Kadlece nastat při kreativní práci. „Pokud je tým, který se má sejít, má něco vymyslet, je to takové to neformální sezení u stolu a vzájemné sdílení nápadů, tak tam samozřejmě ten home office úplně nedostačuje. Proto jsme přesvědčeni, že nejlepší formou je nějaká kombinace, kdy mají zaměstnanci možnost si vybrat, kde jim práce vyhovuje, ale je dobré, aby pro nějaké sdílení kreativních nápadů existovala i osobní forma,“ míní.