Sněmovna potvrdila kompenzaci pro podnikatele 500 korun denně. Kraje odškodné nezískají

Sněmovna v úterý potvrdila kompenzační bonus, tedy příspěvek 500 korun denně, který je určen osobám samostatně výdělečně činným zasaženým dopady pandemie. Zároveň odmítla pozměňovací návrh Senátu, který chtěl do návrhu zákona o kompenzačním bonusu vložit příspěvek pro kraje ve výši 300 korun na obyvatele, který by se vyplácel ze státního rozpočtu jako náhrada za výpadek daňových příjmů.

Video Události
video

Události: Kompenzace podnikatelům

Sněmovna předlohu stvrdila v původně schváleném znění a nyní ji dostane k podpisu prezident.

Obcím i krajům klesly příjmy ze sdílených daní, protože vláda z nich vyplácí zmíněný příspěvek podnikatelům, takzvaný kompenzační bonus. Obcím už dříve parlament schválil příspěvek 1250 korun na obyvatele.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se senátním návrhem nesouhlasila. Před poslanci řekla, že výpadek daňových příjmů krajů v důsledku jarního vyplácení bonusu byl dvě miliardy a podzimní dopad by měl být 0,7 miliardy korun.

Připomněla, že podle dřívější dohody dosavadního předsedy Rady Asociace krajů Jiřího Běhounka (ČSSD) s premiérem Andrejem Babišem (ANO) by kraje měly dostat celkem 21,6 miliardy korun. Jde o peníze určené například na opravy krajských silnic nebo na odměny záchranářům.

Vláda potřebuje peníze pro lidi a pro firmy a kompenzace pro kraje není prioritou, zdůraznila ministryně. „Ty kraje nejsou v žádné dramatické situaci,“ dodala. Dopad jarní fáze vyplácení bonusu na obce podle ní celkem činil 5,5 miliardy korun.

Nespokojenost opozice

„Senát se snažil nalézt s ministerstvem financí nějakou kompromisní variantu,“ řekl senátor Vladislav Vilímec (ODS), který senátní návrh před poslanci obhajoval. Senátní návrh je podle něj elementární výraz slušnosti a serioznosti státu vůči krajským samosprávám.

Schillerovou za její postoj vůči krajům část opozice kritizovala. Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury asi ministryně nežije v reálné ekonomice. „Tam asi nežijí lidé,“ poznamenal k jejímu postoji vůči krajům. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že i živnostníci jsou lidé, kteří mají své rodiny. „Přece peníze pro kraje a pro obce jsou peníze v konečném důsledku peníze pro lidi,“ řekla poslankyně Starostů Věra Kovářová.

Komu je určen kompenzační bonus

Schválený kompenzační bonus, tedy příspěvek 500 korun denně, je určen osobám samostatně výdělečně činným, tedy hlavně živnostníkům. Určen je i společníkům malých společností s ručením omezeným, které mají společníky nejvýše dva, případně půjde o členy jedné rodiny. Mohou ho získat podnikatelé nebo osoby s dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti, jejichž činnost je výrazně navázána na podnikatele v zasažených oborech.

Sněmovna při předchozím schvalování zákona o kompenzačním bonusu navíc rozšířila okruh osob, které budou moci dostat peníze. Měli by na něj dosáhnout například samostatně podnikající trenéři fitness, kteří nabízejí své služby zákazníkům v nyní uzavřených fitness centrech. Obecně má jít o osoby užívající prostory někoho jiného, které jsou nyní uzavřeny.

Vládní návrh kladl původně jako jednu z podmínek pro výplatu bonusu společníkům s. r. o., aby obrat firmy v letošním roce překročil 180 tisíc korun. Sněmovna tento limit ale snížila na 120 tisíc korun.

Žádost bude možné podat jako u předchozích příspěvků na finanční úřad e-mailem, datovou schránkou, prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), prostřednictvím poštovních služeb nebo osobně.