Průměrný starobní důchod by měl vzrůst o zákonem stanovených 839 korun, schválila vláda

Vláda schválila návrh valorizace důchodů na příští rok. U průměrného starobního důchodu by podle něj přidání mělo činit 839 korun měsíčně. Navýšení důchodů podle stanovených pravidel nařizuje vládě zákon. O rozhodnutí informoval tiskový odbor Strakovy akademie. Podle předpisu by všichni lidé s nějakou penzí měli od ledna dostat 60 korun navíc a k tomu by se jim měla o 7,1 procenta zvednout zásluhová část penze. U lidí, kteří nyní pobírají méně než 14 449 korun, bude přidávaná částka nižší.

Důchody se zvyšují pravidelně 1. ledna o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. Ceny se podle Českého statistického úřadu důchodcům od loňského července do letošního června zvedly o 3,8 procenta a výdělky se reálně zvýšily o čtyři procenta.

Průměrná penze se tedy musí upravit celkem o 5,8 procenta.

Člověk s důchodem 8000 korun by si měl v příštím roce podle propočtu agentury ČTK polepšit zhruba o 380 korun. Ten, kdo pobírá nyní 10 tisíc korun, by mohl mít od ledna asi o 522 korun víc. U penze 12 tisíc korun by měla valorizace činit přibližně 664 korun.

Důchodci s 14 tisíci korunami by měli dostat asi 806 korun navíc. Důchod 16 tisíc korun by se mohl zvednout zhruba na 16 948 korun. Při důchodu 20 tisíc by přidání mohlo činit 1232 korun.

Stejně jako procentní výměra se mají příští rok zvýšit i příspěvky k penzi pro odbojáře, vězně komunismu a pozůstalé po nich. Růst by měly o 7,1 procenta.

Vláda se rozhodla lidem se starobní, invalidní a pozůstalostní penzí přidat už v tomto roce. Podle plánu by měli v prosinci dostat jednorázový příspěvek 5000 korun (takzvané rouškovné). Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měli senioři v době epidemie stres. Podle Maláčové je příspěvek „obyčejná mezigenerační solidarita“. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) zmínil výraznější dopad zdražování na seniory.

Opoziční politici mluví o uplácení voličů před volbami. Podařilo se jim odmítnout záměr vlády schválit příspěvek ve sněmovně zrychleně, tedy už v prvním čtení. Projednání bonusu tak budou nyní posuzovat výbory sněmovny. Někteří pozorovatelé uvádějí,  že pokud návrh odmítne Senát, celý proces se pozdrží a příspěvek nebude vyplacen podle plánu do Vánoc, ale až později. 

Vládní právníci: Návrh lidovců zvýšit penze za vychované dítě byl špatně napsán

Opětovnou snahu opozičních lidovců přidat rodiči k důchodu 500 korun měsíčně za každé vychované dítě vláda ANO a ČSSD na pondělním zasedání nepodpořila. K penzijní novele kabinet poslal zákonodárcům záporné stanovisko. Na Twitteru o tom informovala ministryně Maláčová. Podle vládních legislativců není jasné, zda by se zvýšení mělo týkat pouze již vyplácených penzí, nebo i nově přiznávaných.

„Vláda dala návrhu KDU-ČSL na 500 Kč za vychované dítě nesouhlasné stanovisko, protože je špatně napsán. Obecně tento princip velmi podporuji a ,výchovné' navrhnu v rámci důchodové reformy. S lidovci chci na tomto návrhu spolupracovat,“ napsala Maláčová.

„Tak se budu těšit na spolupráci, že náš návrh pomůže vaše ministerstvo doladit v rámci druhého čtení a že do konce volebního období se toto podaří dokončit,“ reagoval na Twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Návrh tak, jak byl podán, je nesystémový, přináší poměrně zásadní změny do platné právní úpravy důchodového pojištění, ohrožuje i stabilitu, protože je fiskálně velmi náročný a přitom není domyšlený. Toto je téma, které by mělo být pro vládu a mělo by být skutečně zapracováno do celkového konceptu důchodové reformy,“ řekla k tomu na tiskové konferenci po jednání vlády vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO).

Kolik by změna stála?

Na zvýšený důchod by měl podle novely nárok člověk, který o dítě pečoval nejvíce, a to aspoň deset let, především tedy matka. Mohl by to ale být i otec, osvojitel nebo pěstoun. Návrh podle vládních právníků zakládá neústavní nerovnost, když matka by na rozdíl od otce nemusela rozsah péče dokazovat.

Přímý roční rozpočtový dopad předkladatelé odhadli na 16 miliard korun, z toho zhruba polovina by se podle nich státu vrátila. V podkladech pro ministry se ale píše o 18,2 až 19,2 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

„Je to věc politické reprezentace,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
před 18 mminutami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 5 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
včera v 09:59

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
včera v 06:00

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
31. 3. 2025

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
31. 3. 2025
Načítání...