Zemědělství chybí sezonní pracovníci, zrušení nouzového stavu by to dál zhoršilo, uvedl ministr Toman

62 minut
OVM: Diskuse na téma Virus a jídlo
Zdroj: ČT24

Lidé nejlépe vyjádří podporu českým zemědělcům tím, že budou nakupovat domácí potraviny, uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Podle něho nyní v oboru chybí na tři tisíc sezonních pracovníků. Při zrušení nouzového stavu by se situace mohla dál zhoršit, zvláště o žních. Prezidentka Potravinářské komory Dana Večerová dodala, že lidé chybí i v potravinářství. Připomněla také, že se podařílo zajistit dostatečné dodávky potravin do obchodů a uklidnit vznikající nákupní paniku.

„V okamžiku, kdy skončí nouzový stav, budou muset všichni pracovníci za zahraničí s prodlouženými vízy opustit Českou republiku. Jde o pracovníky, kteří mají propadlá víza, ale ty jsou prodloužena pouze po dobu nouzového stavu,“ uvedl Toman. Podle něj jde až o 5000 lidí z celkového počtu 20 tisíc zahraničních pracovníků. Nedostatek pracovníků se navíc bude v létě prohlubovat.

Místopředseda Asociace soukromého zemědělství Jan Štefl nepovažuje za hlavní problém nedostatek pracovních síl, ale to, co bude následovat dál. Očekával by informace o dalším postupu a pravidlech. Dosavadní výstupy z vlády jsou podle něho zmatečné a nepředvídatelné. 

Dodal, že drobní zemědělci naráz přišli o odbyt, když se zastavily hotely a restaurace.

Toman reagoval připomenutím, že vláda schválila „urychlený jízdní řád,“ kdy na 11. května počítá nový plán s otevřením restaurací se zahrádkou či výdejním okénkem a od 25. května vnitřních prostor restaurací a hotelů. Zmínil také, že tlačil na to, aby farmářské trhy (od 20. dubna) byly otevřeny jako první, protože jsou pro zemědělce velmi důležité. Připomněl rovněž výjimku pro zahradnictví a květinářství.

Předseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka vidí problém s odbytem mléka do zahraničí i s exportem živých zvířat. Očekává, že do budoucích cen potravin se také výrazně projeví sucho.

Jaký bude vývoj cen potravin?

Ohledně dalšího vývoje cen potravin se diskutující neshodli. Večeřová zdůraznila, že ceny určují hlavně obchodní řetězce a jejich vysoké přirážky. Zmínila, že se nyní mění sortiment nakupovaných potravin, zájem je hlavně o ty základní. Další vývoj cen je podle ní těžké určit, protože na něj působí mnoho faktorů (výkyvy v poptávce, omezený export i import a mnohé další). Současnou dobu považuje za vhodný čas pro zvýšení českých produkčních kapacit a zvýšení naší potravinové soběstačnosti.

Podle Štefla by se mělo stanovit, co ze základních produktů jsme schopni vyrábět, které jsou a nejsou strategické. Ceny podle něho určuje zejména světový byznys, nejen obchodní řetězce.

Toman se domnívá, že ceny se mohou v některých případech zvýšit, v jiných pak snížit. Například mléčné výrobky mohou zlevnit, ovoce či zelenina zdražit. Odmítl také některé návrhy Evropské unie, kterými se nechce řidit, protože nejsou podle něho ve prospěch českého zemědělství a českých lidí.

Podpora pro zemědělství a soběstačnost

Ministr přípomněl rozhodnutí vlády o přidělení 3,3 miliardy na udržení potravinové soběstačnosti či penězích do Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) na pomoc podnikatelům v zemědělství s úvěry. Nejpozději do 20. května by pak chtěl předložit nový program na podporu malých zemědělců, v němž bude až 700 milionů korun. S ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD) by chtěl domluvit menší administrativu při zaměstnávání sezonních pracovníků. 

Toman se shodl s Jurečkou, že zvýšit potravinovou bezpečnost Česka není krátkodobá záležitost. Jurečka v roce 2016 přijal strategii o jejím zvyšování, ale to se nedaří. Nyní  sněmovna projednává poslaneckou iniciativu o zvýšení podílu českých potravin v hypermarketech. Při schválení by mohla začít platit od příštího roku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny 34 procent. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 22 mminutami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Tuzemské firmy chtějí posílit vazby v západní Africe, region navštívil Pavel

České firmy chtějí obnovit své projekty v Ghaně. Většinu z nich před třemi lety zastavila finanční krize a platební neschopnost západoafrického státu. Zajímají se o výstavbu mostů a nemocnic nebo spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti. Pomoci k novým vazbám má také cesta prezidenta Petra Pavla, který navštívil i Mauritánii a tamní českou jednotku.
před 10 hhodinami

Evropské akcie posílily, zpevnily i burzy v Asii

Evropské akcie v úterý posílily, smazaly však pouze část ztrát z posledních dnů. Na trhu stále přetrvávají obavy z důsledků cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
7. 4. 2025
Načítání...