Čtyři stovky pracovníků Pilsen Steel dostanou nabídku na odchod dohodou

Celkem 475 pracovníků zkrachovalé firmy Pilsen Steel dostane 20. ledna nabídku na ukončení pracovního poměru dohodou z důvodu organizační změny. Zaměstnanci se sejdou ve firmě, kde jim budou k dispozici zástupci úřadu práce.

U úřadu mohou nárokovat odstupné, protože firma nemá peníze. Počítá se s tím, že v podniku zůstane jen zhruba padesát zaměstnanců, řekl ve čtvrtek po jednání s odbory, úřadem práce a krajem insolvenční správce Jaroslav Brož.

Německá skupina Maxe Aichera, potenciální kupec plzeňských hutí a kováren, které jsou od loňského června v konkurzu a přes rok nevyrábějí, si chce nechat jen malou část lidí. Pracovníci Pilsen Steel dostali naposledy část srpnové mzdy.

„Zaměstnancům bude 20. ledna nabídnuto ukončení pracovního poměru dohodou. Kdo nebude souhlasit, obdrží osobně výpověď z pracovního poměru. Budeme se snažit maximálně vysvětlovat, co je pro koho výhodnější,“ uvedl Brož. Zaměstnancům, kteří se nedostaví, odešlou tentýž den výpověď poštou.

Dohoda může být podle Brože pro zaměstnance výhodnější, pokud budou splňovat zákonné podmínky, neboť získají rychle odstupné od úřadu práce. Insolvenční správce ho nemůže vyplatit, protože peníze nemá. Když si lidé zvolí výpověď, vznikne nárok na odstupné až po výpovědní lhůtě, tedy po 31. březnu.

Nikdo o nic nepřijde, ujistil insolvenční správce

„Jednání s odbory, úřadem práce a krajským úřadem bylo velmi konstruktivní. Projednali jsme načasování hromadného propouštění. Všichni budeme spolupracovat,“ slíbil Brož.

Zaměstnanci budou v nejbližších dnech informováni, jak jim může pomoci úřad práce, zda mají nárok na odstupné a jak ho uplatnit. Podle Brože nemusí přihlašovat své pohledávky, tedy dlužné mzdy, u soudu ani u správce. „Jejich mzdové nároky správce automaticky eviduje. Nikdo o nic nepřijde. Pracuje na tom oddělení lidských zdrojů a finanční oddělení,“ uvedl.

Podle náměstka hejtmana Iva Grünera (ČSSD) z dnešního jednání nevyplynulo, kolik propouštěných už má novou práci. V úterý uvedl, že většina zaměstnanců, kteří jsou od loňského ledna v odstávce za část mzdy, už práci našla. „Jsem přesvědčený, že většina z nich najde uplatnění v kraji,“ řekl. Někteří odejdou do důchodu nebo do předčasného důchodu, průměrný věk zaměstnanců je přes padesát let. Do evidence úřadu práce se zatím nikdo nepřihlásil, 15 lidí se přišlo na úřad „jen“ informovat.

Podle předsedy Regionální rady odborových svazů ČMKOS Jindřicha Brabce měla většina zaměstnanců v průběhu více než rok trvající odstávky brigády, aby se uživili. Uvítal, že správce nabídl pomoc a přihlásí u soudu jejich mzdové pohledávky. „Správce, vedení firmy i úřad práce se dohodli, jak budou spolu komunikovat tak, aby to pro lidi bylo nejpřijatelnější,“ uvedl. Podle Brabce je velmi těžké v regionu umístit hutníky a kováře. „Ale obecně je v kraji pořád hlad po zaměstnancích,“ dodal.

Podle Grünera má úřad práce dost finančních zdrojů. „Pokud by chyběly, tak najdeme společnou řeč s krajem na podporu těchto lidí,“ uvedl. O rekvalifikacích se nebavili, protože neznají přesná čísla zaměstnanců, kteří o ni budou mít zájem.

Kupní smlouva na celý Pilsen Steel zatím nebyla podepsána. „Zítra (v pátek) máme další jednání o obsahu smlouvy, jsou velmi konstruktivní. Je otázkou krátké doby, kdy předložíme věřitelskému výboru a insolvenčnímu soudu finální znění smluv,“ uvedl Brož. Doufá, že to bude do několika málo týdnů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 6 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 7 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 11 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 12 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...