Ostravská huť dosáhla loni čistého zisku 4,1 miliardy korun

Hutní podnik Liberty Ostrava dosáhl v roce 2018 ještě jako ArcelorMittal Ostrava čistého zisku 4,1 miliardy korun. Oproti předešlému roku je to nárůst o skoro 950 milionů. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnila zejména vyšší výroba i marže, uvedla mluvčí podniku Barbora Černá Dvořáková. Huť má nového majitele od letošního 1. července.

„V provozní oblasti byl dosažen zisk 726 milionů korun a ve finanční oblasti zisk 3,6 miliardy korun v důsledku převodu obchodního podílu ve společnosti TAMEH Holding jedinému akcionáři ArcelorMittal S.A.,“ uvedla mluvčí. Zisk v provozní oblasti byl o 3,3 miliardy korun vyšší než před rokem, kdy skončil podnik v provozní ztrátě 2,6 miliardy korun.

Huť loni vyrobila 2,2 milionu tun oceli, což bylo ve srovnání s předešlým rokem o 400 tisíc tun více. Na rozdíl od předchozího roku totiž loni neovlivňovaly výrobu nutné technologické opravy, dodala mluvčí. Marže loni vzrostly díky příznivé situaci na trhu s ocelí v prvním pololetí roku.

„Finanční výsledek je o 1,7 miliardy korun nižší než v roce 2017, kdy byl pozitivně ovlivněn vyššími finančními výnosy plynoucími z prodeje podílů v dceřiných společnostech ArcelorMittal Tubular Products Ostrava a ArcelorMittal Tubular Products Karviná,“ doplnila Černá.  

V červenci podnik oznámil, že dočasně sníží výrobu oceli o 20 procent. Zdůvodnil to růstem cen surovin a dovozem oceli ze zemí mimo Evropskou unii, který čeští oceláři považují za neférový. Odboráři ostravské huti souhlasí, že tato situace je důsledkem stavu na trhu.

Zabývá se jí i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), jenž se zástupci firmy jednal. Problémy tuzemských hutních podniků, které těžko konkurují dovozům levné oceli z Asie, podle něj bude řešit nová ocelářská komise jako poradní orgán vlády.

Ostravská huť vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství a je tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než čtyřiceti zemí. V roce 2018 vyrobil podnik 2,2 milionu tun tekuté oceli, 1,1 milionu tun mokrého koksu a 1,9 milionu tun surového železa.

Firma patří do skupiny Liberty Steel z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty. Ta ji letos s šesti dalšími ocelářskými podniky v Evropě koupila od skupiny ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Ten ostravskou huť vlastnil od roku 2003.