Hutní podnik Liberty Ostrava dosáhl v roce 2018 ještě jako ArcelorMittal Ostrava čistého zisku 4,1 miliardy korun. Oproti předešlému roku je to nárůst o skoro 950 milionů. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnila zejména vyšší výroba i marže, uvedla mluvčí podniku Barbora Černá Dvořáková. Huť má nového majitele od letošního 1. července.
Ostravská huť dosáhla loni čistého zisku 4,1 miliardy korun
„V provozní oblasti byl dosažen zisk 726 milionů korun a ve finanční oblasti zisk 3,6 miliardy korun v důsledku převodu obchodního podílu ve společnosti TAMEH Holding jedinému akcionáři ArcelorMittal S.A.,“ uvedla mluvčí. Zisk v provozní oblasti byl o 3,3 miliardy korun vyšší než před rokem, kdy skončil podnik v provozní ztrátě 2,6 miliardy korun.
Huť loni vyrobila 2,2 milionu tun oceli, což bylo ve srovnání s předešlým rokem o 400 tisíc tun více. Na rozdíl od předchozího roku totiž loni neovlivňovaly výrobu nutné technologické opravy, dodala mluvčí. Marže loni vzrostly díky příznivé situaci na trhu s ocelí v prvním pololetí roku.
„Finanční výsledek je o 1,7 miliardy korun nižší než v roce 2017, kdy byl pozitivně ovlivněn vyššími finančními výnosy plynoucími z prodeje podílů v dceřiných společnostech ArcelorMittal Tubular Products Ostrava a ArcelorMittal Tubular Products Karviná,“ doplnila Černá.
V červenci podnik oznámil, že dočasně sníží výrobu oceli o 20 procent. Zdůvodnil to růstem cen surovin a dovozem oceli ze zemí mimo Evropskou unii, který čeští oceláři považují za neférový. Odboráři ostravské huti souhlasí, že tato situace je důsledkem stavu na trhu.
Zabývá se jí i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), jenž se zástupci firmy jednal. Problémy tuzemských hutních podniků, které těžko konkurují dovozům levné oceli z Asie, podle něj bude řešit nová ocelářská komise jako poradní orgán vlády.
Ostravská huť vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství a je tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než čtyřiceti zemí. V roce 2018 vyrobil podnik 2,2 milionu tun tekuté oceli, 1,1 milionu tun mokrého koksu a 1,9 milionu tun surového železa.
Firma patří do skupiny Liberty Steel z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty. Ta ji letos s šesti dalšími ocelářskými podniky v Evropě koupila od skupiny ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Ten ostravskou huť vlastnil od roku 2003.