Ovce, slepice i včely, všechno k pronajmutí. Firmy nabízejí Čechům pocit života na venkově

V Česku sílí svérázný trend pronájmu hospodářských zvířat. Zájemcům o ranní vajíčka z domácího chovu nabízejí tuzemské firmy k pronájmu vlastní slepici, starost o trávník pak může obstarat zapůjčení živých „sekaček“ – ovcí a koz, kterých se v Praze a středních Čechách pase nejvíc za poslední tři roky. Ostrahu pak mohou v čase dovolené zajistit zapůjčení hlídací psi.

Magistrátní živé „sekačky“ mohou lidé potkávat v okolí Prahy už skoro dvacet let. Praha si je pronajímá od roku 2000. Po pražských stepích se od května do října pohybuje na 280 ovcí a koz, a to především v Prokopském a Šáreckém údolí a v Trojské kotlině.

„Pastvu pro hlavní město zajišťují soukromí zemědělci, kteří také obstarávají čtyřiadvacetihodinový dohled nad stády. Ročně vychází pastva ovcí a koz zhruba na 950 tisíc korun,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

V roce 2018 se v Praze a Středočeském kraji chovalo 25 708 ovcí, což je nejvíce za poslední tři roky. O rok dříve jich bylo podle dat Českého statistického úřadu 24 800. S výjimkou Jihočeského kraje se právě v Praze a Středočeském kraji pase nejvíc ovcí ze všech krajů Česka.

Dvě živé „sekačky“ lze pořídit za dva tisíce korun na dva týdny

Spolek Jestřábník na svých stránkách nabízí dvě až čtyři živé „sekačky“ na dva týdny za tisíc korun. Ovce si zájemci musí pronajmout minimálně dvě. „Méně než dvě nemohou ze zákona být, bylo by jim smutno,“ uvádí na svých internetových stránkách.

Ovce a kozy lze i adoptovat. „Za poplatek za péči, ročně to vyjde u jednoho zvířete na tři tisíce korun,“ upřesnil koordinátor projektu Vojtěch Koštíř ze spolku Pražská pastvina, která službu nabízí.  A dodává, že hlavním smyslem je záchrana stepí v okolí Prahy.

Obyvatelé metropole a okolí se můžou stát také přímo pasáčky ovcí a koz. Spolek Pražská pastvina nabízí i možnost komunitní pastvy. „V roce 2017 jsme přivezli šest koz a dvě ovce, nyní máme zhruba sto zvířat. Spousta lidí dnes touží mít kozy nebo ovce, ale nemají dostatečný prostor,“ dodává Koštíř.

Míchaná vajíčka od předplacené nosnice

Lidé, kteří rádi snídají domácí vajíčka, ale na chov slepic nemají prostor ani trpělivost, si pak mohou pronajmout i nosnici. Princip je jednoduchý, zájemce zaplatí roční poplatek za slepici a každý týden si vyzvedne v průměru čtyři vajíčka.

Na Zlínsku takový projekt rozjíždí Martin Šenkeřík. „Můžeme dodat vajíčka těm, kteří nemají čas ani místo, aby slepice chovali sami. Pronajmou si je u nás a my se o ně postaráme. Lidé ví, jak si u nás slepice žijí a čím je krmíme. Jedno vajíčko je vyjde na pět korun a padesát haléřů, což je celkem dost, ale jde především o filozofii projektu,“ uvedl s tím, že měsíčně vyjdou poplatky za slepici na sto korun.

První vejce si zákazníci začnou vyzvedávat v dubnu. „Testujeme poptávku, zájemce už máme. Počítáme, že slepic časem budeme pronajímat až sto,“ řekl Šenkeřík. Zákazníci si vejce budou vyzvedávat jednou za týden nebo dva na smluveném odběrném místě.

Úl i pes. Značka „k pronajmutí“

K pronájmu se nabízí také včelstvo. „Pro osobní zahradní opylování, potěšení, produkci pylu a medu,“ uvádí webové stránky včelařské firmy Koc. „Pozorujte a vyzkoušejte si, jak včely okoukávají, jak se cítíte, a chovají se podle toho.“

Včelí úl pronajímá i firma BeskydBenk. Úly zůstávají u ní a jeden vyjde ročně na deset tisíc korun. Firma pak klientům investované peníze vrátí a deset procent z ceny přidá navíc. „Zákazník si může taky ten nájem nechat zaplatit v medu. Zájemců o pronájem máme opravdu hodně,“ potvrdil jednatel společnosti Zbyněk Carbol.

Pražský Kynologický servis zase nabízí pronájem hlídacích psů. „Pronajímáme speciálně cvičené psy jak do filmů, tak i jako ostrahu. Někdo třeba potřebuje krátkodobě ohlídat objekt nebo stavbu před krádežemi, takže si toho psa od nás zapůjčí. Orientačně pes coby ostraha vychází mezi pěti až deseti tisíci korun měsíčně,“ řekla majitelka servisu Lenka Nitschová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 10 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 18 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánovčera v 15:54

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
včera v 10:25

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30
Načítání...