Sušenky z pecek nebo mláta. Odpad z výroby piva a vína se dá skoro beze zbytku využít

Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně vyvíjejí technologické postupy pro zpracování odpadových surovin, které vznikají při výrobě piva a vína. Z pecek hroznů lze podle nich nejen lisovat olej, ale také vyrábět hroznovou mouku, ze které se pak pečou bezlepkové sušenky. Do pečiva se dá přidávat také například pivovarské mláto, které obsahuje velké množství vlákniny.

Viera Šottníková představuje sušenky z mláta
Zdroj: Mendelova univerzita

To, co dříve potravinářské firmy pokládaly za odpad, dnes stále častěji chtějí maximálně využít. Například pivovarské mláto (tuhé zbytky po filtraci sladiny) se dříve vyváželo jako hnojivo na pole nebo se jím krmila hospodářská zvířata. Vzhledem k tomu, že obsahuje množství vlákniny a dalších látek, uvažují odborníci o tom, že by se dalo přidávat jako přísada do potravin.

Mláto je bohatým zdrojem vlákniny a minerálů

„Mláto je velmi vhodnou variantou k obohacení potravin o minerální látky zinek, měď, selen, hořčík, vlákninu, bílkoviny včetně esenciálních aminokyselin, které si lidský organismus nedokáže sám vytvořit,“ vysvětlila Viera Šottníková z Ústavu technologie potravin Mendelovy univerzity.

Význam vlákniny je podle ní stále podceňován. Její nedostatek v lidském těle přitom může být poměrně nebezpečný. Naopak pravidelným a dostatečným příjmem vlákniny je šance snížit riziko některých závažných onemocnění. Vědci z Mendelovy univerzity proto chtějí namleté mláto přidávat do pšeničné mouky a péct z něj sušenky a rohlíky nebo ho přidávat do jogurtů.

Video Studio 6
video

Michal Bureš popisuje zpracování odpadů z výroby vína

Zdroj: ČT24

Sušenky z pecek jsou bezlepkové a dobré k vínu

Jednou z firem, která technologii z Mendelovy univerzity využívá, je Víno Sýkora z Čejkovic na Hodonínsku. „Naše spolupráce začala projektem kalifornských žížal, které dokážou rostlinné zbytky přeměnit na velmi kvalitní humus, kterým vznikají další pozitivní složky pro ochranu révy vinné před parazity a plísněmi,“ řekl generální ředitel společnosti Michal Bureš.

Firma pak začala vyrábět ze zbytků z vinice olej a z této produkce zbyl další přebytek, konkrétně pokrutina jako odpad z lisování. „Zvažovali jsme, že by pokrutinu dostávala zvířata, ale po rozboru vzorků jsme došli k závěru, že by to byla věčná škoda,“ dodává Michal Bureš.

Z rozemleté pokrutiny dělá vinařství mouku, která může být i bezlepková a obsahuje velké množství vlákniny. Výsledkem jsou sladké sušenky a slané tyčinky k vínu. „Prakticky všechno z vinařské produkce se dá v potravinářství ještě dál upotřebit, jedinou výjimkou jsou třapiny (stopečky),“ sdělila Viera Šottníková. 

Michal Bureš o zpracování odpadu z výroby vína 7.40 MB