Eurotéma č. 1? Nezaměstnanost, shodují se lídři čtyř kandidátek

Praha – Nejpalčivějším problém Evropy je vysoký počet lidí bez práce. V první debatě před evropskými volbami se na tom shodli lídři čtyř stranických kandidátek: Kateřina Konečná (KSČM), Pavel Svoboda (KDU-ČSL), Luděk Niedermayer (TOP09) a Petr Hannig (Strana zdravého rozumu). V názorech na to, jak vysokou nezaměstnanost řešit, už se ale jednotliví uchazeči rozcházejí. Někdo sází na vyšší investice do mladých, jiný na posílení přeshraniční mobility, zodpovědnější sociální politiku nebo naopak posílení státní autonomie.

63 minut
Lídři eurokandidátek diskutují o nezaměstnanosti
Zdroj: ČT24

Nezaměstnanost je podle průzkumu pořízeného pro ČT klíčovým tématem evropské politiky také pro české občany. Je třeba říci, že sociální politika patří do problematik, které si státy z větší části řeší samy, z části jsou ale podřízeny také unijní legislativě. Podle lídra TOP 09 Luďka Niedermayera by si ovšem sociální politiku měly jednotlivé členské státy dozorovat samy, a to bez výhrad. Brusel by pak podle něj měl zacílit hlavně na posílení volného pohybu osob jako jednoho z léků nezaměstnanosti. „Jedna z velmi úspěšných politik je například program Erasmus, tedy možnost studentů studovat v zahraničí. V tom nejhorším případě např. ve Španělsku vyřešila řada Španělů situaci tím, že navázala na studijní zkušenost a přešla do Německa,“ tvrdí.

Kandidátka KSČM Kateřina Konečná vidí jednoznačný recept ve vyšším financování sociálních fondů a v tvorbě nových pracovních míst. S tím se sice v novém rozpočtu EU pro roky 2014 až 2020 počítá, podle Konečné by si ale kapitola sociální politiky zasloužila štědřejší obnos. Rezervy spatřuje hlavně v problémových operačních programech, které se ukázaly jako neefektivní. „Jestli něco může pomoci nastartovat evropskou ekonomiku, tak jsou to finance právě do podpory nezaměstnanosti, tvorby nových pracovních míst,“ tvrdí. Rovněž připomíná, že ze států evropské osmadvacítky uniká do daňových rájů kolem jednoho bilionu eur.

Lídr lidovců Pavel Svoboda je k nafukování „sociální kasy“ Evropy naopak spíše skeptický. Podle něj by příspěvky mohly být sice vyšší, ale peníze prý v současnosti půjdou více na bezpečnost a armádu vzhledem k ukrajinsko-ruské krizi. „Když se ale najdou v pokladnicích členských států peníze na sanaci bank, tak by se také mohly najít peníze pro navýšení Evropského sociálního fondu,“ dodává Svoboda.

Rozhýbání trhu s minimem regulací, a to pokud možno bez eura – tak vidí základní podmínky pro snížení nezaměstnanosti jednička na kandidátce Suverenity - Strany zdravého rozumu Petr Hannig. „Země, které mají euro, jsou na tom s nezaměstnaností daleko hůře – kromě Německa. Kdyby Řecko nemělo euro, tak jeho měna bude nižší, může vyvážet za lepších podmínek,“ zmiňuje. Evropa by podle něj také měla tvrdě zakročit proti daňovým únikům a zakázat firmám převádět zisky do tzv. daňových rájů.

Podle Eurostatu činila míra nezaměstnanosti v Evropské unii 10,6 procenta. V eurozóně pak byla o více než procento vyšší, konkrétně 11,9 procenta. Nejnižší nezaměstnaností se mohou chlubit dva naši sousedé – v Rakousku byla jen 4,8 procenta, v Německu pak 5,1. I Česká republika si v šetření podle metodiky Eurostatu vede relativně dobře. Patří jí aktuálně čtvrtá příčka po Lucembursku s mírou nezaměstnanosti 6,7 procenta.

Naopak nejvíc lidí bez práce je v Řecku, konkrétně 27,5 % populace, a ve Španělsku. Tam je bez pracovního místa čtvrtina obyvatel. Pod průměrem EU i eurozóny je také Slovensko s mírou nezaměstnanosti 13,9 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 1 hhodinou

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 10 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 10 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025
Načítání...