Praha - Mnozí politici napříč politickým spektrem označují dnešní rozhodnutí společnosti ČEZ zrušit zadávací řízení na dostavbu Temelína za logické a očekávatelné. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) jde o reakci na středeční vyhlášení vlády. Ta rozhodla, že na rozvoj jaderné energetiky v Česku neposkytne žádné státní garance - čtěte víc. Podle exministra průmyslu Martina Kuby (ODS) je ale zastavení tendru chybou Sobotkova kabinetu. Přečtěte si reakce politiků.
Politici k Temelínu: Logické rozhodnutí, nebo fatální chyba?
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Dnešní rozhodnutí orgánů ČEZ beru na vědomí a chápu jeho ekonomický kontext, především v souvislosti s vývojem tržních cen elektrické energie, který nyní v Evropě problematizuje výstavbu všech nových nedotovaných energetických zdrojů. V budoucnu však nelze očekávat, že by se Česká republika obešla bez jaderné energie, zejména pokud má dodržet své závazky ve snižování emisí CO2. Čeká nás tedy zásadní odborná debata, v jakém pořadí, kdy a za jakých podmínek dojde k dostavbě jaderných zdrojů, včetně úvahy zahrnující vedle Temelína i Dukovany.“
Jan Mládek (ČSSD): „Myslím, že do budoucna by bylo daleko lepší, kdyby se postavil jeden blok v Temelíně a další v Dukovanech, protože potřebujeme rozvíjet nejenom Temelín, ale i Dukovany. Dovedl bych si představit, že se do pěti let obnoví tendr aspoň na jeden blok Temelína… Jasně deklarujeme přetrvávající zájem na dalším rozvoji jaderné energetiky, je ale třeba brát ohled na řadu konsekvencí včetně důsledků pro zajištění energetické bezpečnosti ČR, schopnosti ČR dostát svým klimaticko-energetickým závazkům vůči EU a možných dopadů na cenu energie.“
Milan Urban (ČSSD): „Je to špatná zpráva pro budoucí generace, je zde riziko, že po roce 2025 nebude mít Česká republika dostatek elektrické energie. Dostavba jaderných elektráren je jediným rozumným způsobem zajištění energetické soběstačnosti.“
Vojtěch Filip (KSČM): „Samotné zrušení tendru je sice nepříjemné pro odložení data zahájení výstavby třetího a čtvrtého bloku, ale doufám, že nové vypsání výběrového řízení povede k dosažení lepšího výsledku zejména v otázce ceny a nejmodernějších jaderných technologií.“
Miroslav Kalousek (TOP 09): „Je to logický krok představenstva v okamžiku, kdy situace na energetickém trhu nedává naději na ekonomickou návratnost takovéhoto kroku.“
Martin Kuba (ODS): „Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš ukázali, že je nezajímá budoucnost české energetiky, české ekonomiky, České republiky, ale důležitější jsou pro ně aktuální volební preference.“
„Kroky ČEZu byly logické, navazovaly ale na rozhodnutí vlády. A v tom byla podle mě chyba, vláda se v rozhodování o takovéto investici nemůže dívat jen na cenu, která je pokroucena dotacemi energií.“
Tomio Okamura (Úsvit): „Je to absolutně logický krok. Garantovat vysoké ceny elektřiny, aby si tak čeští občané sami zaplatili na elektřině dostavbu Temelína, tak na to lidé prostě nemají… Úmysly dostavět Temelín byly vedeny nikoli energetickou potřebou, ale spíše potřebou vytáhnout ze státu miliardy a to víme, jak u nás v republice vypadá.“
Ondřej Liška (SZ): „Vláda i ČEZ by se nyní místo vypisování dalšího ekonomicky nesmyslného tendru měly konečně zaměřit na systematickou podporu energetických úspor a na rozvoj obnovitelných a lokálních zdrojů energie, které ušetří především občanům a domácnostem tisíce korun ročně.“