Hypotéky rychle zdražují, zájem o ně klesá

Hypotéky zdražují – jejich průměrná úroková sazba v listopadu stoupla na 2,78 procenta z říjnových 2,66 procenta, jak vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Zájem o hypotéky tak v listopadu klesl. Růst průměrné úrokové sazby není podle analytiků žádným překvapením a bude pokračovat i nadále.

„Jedná se o nejvýraznější meziměsíční nárůst úrokové sazby za celé období od července roku 2008, čili za více než deset let. Hypotéka je tak pro stále více a více Čechů ‚nedostupným zbožím‘,“ komentoval vývoj sazby hlavní analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. 

Banky podle něho rychlým podzimním zdražováním hypoték částečně „napravují“ situaci, ve které se ocitly letos v létě. Rozpětí mezi průměrnou sazbou hypoték a dvanáctiměsíční sazbou mezibankovního trhu PRIBOR se tehdy ztenčilo na svoji nejnižší úroveň minimálně od začátku roku 2003, od kdy Fincentrum Hypoindex svůj ukazatel sestavuje.

„Jinými slovy, banky na hypotékách vydělávaly nejméně za posledních více než patnáct let. Stálo jim to ovšem za to. Udržováním nízkých sazeb hypoték ukořistily či alespoň udržely tržní podíl v době, kdy Češi pospíchali s žádostí o hypotéku z důvodu říjnového zpřísnění podmínek jejich poskytování. V říjnu Češi sjednali historicky druhý nejvyšší měsíční objem nových hypoték, přesahující 24 miliard korun,“ vysvětluje Kovanda.

Na minimu byla sazba předloni v prosinci, a to na 1,77 procenta. Letos v lednu byla na 2,28 procenta.

Za podobné úrokové sazby jako teď, tedy 2,78 procenta, si lidé sjednávali hypotéky v červnu roku 2014. Pro srovnání: před deseti lety byla sazba téměř pětiprocentní a třeba v roce 1995 byly první hypotéky v Česku  podle hlavního analytika společnosti Fincentrum Josefa Reidla průměrně úročeny sazbou více než 13 procent.

Průměrná úroková sazba
Zdroj: Fincentrum.cz

Listopadové objemy hypoték jsou stále nadprůměrné, i když se půjčilo o pět miliard méně

Jak poznamenal hypoteční specialista společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák, i v listopadu se podepisovaly úvěrové smlouvy za starých podmínek; ne všechny banky totiž nastavily pravidla striktně od 1. října 2018. V prosinci k dalšímu navyšování sazeb podle něj už nedocházelo, trh se začíná stabilizovat.

Přitom minulý měsíc byl s ohledem na objem v letošním roce nadprůměrný. „Během listopadu sjednaly banky zapojené v Hypoindexu úvěry v objemu přes 19 miliard korun. V těchto objemech se však stále nachází část úvěrů, na které nebyla aplikována nová pravidla ověřování bonity, platná od října. Česká národní banka stále nemá možnost nařizovat parametry úvěrů přímo a některé z bank se rozhodly doporučení ČNB zavést později než od počátku října,“ uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl. 

Vývoj úrokových sazeb u hypoték
Zdroj: Hipoindex.cz

„Meziměsíčně sice klesl prodej hypoték o pětinu, nicméně objemově se prodalo stejně hypoték jako v loňském roce ve stejném období,“ řekl ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. V prosinci očekává další výrazný pokles v řádu desítek procent, což je dáno jednak krátkým obchodním měsícem a též předzásobením hypotékami na straně klientů.

Růst průměrné úrokové sazby není podle analytiků překvapující. „Aktuálně jsou naprosto standardní úrokové podmínky přes tři procenta, růst tedy bude nadále pokračovat,“ dodal Voldřich.

Ubylo realitních „turistů“

Opatření ČNB se již na realitním a hypotečním trhu začínají projevovat, souhlasí hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček i ředitel realitní společnosti Bidli Ondřej Mašín. Počet klientů poptávajících koupi nemovitosti klesl. Pro trh to ale podle Mašína neznamená katastrofu, protože zároveň ubylo realitních turistů, kteří se bez reálného zájmu o koupi chodili na nemovitosti jen dívat.

Nižší objem finančních prostředků tekoucí z hypotečního na realitní trh povede k nižšímu růstu cen nemovitostí.
Štěpán Křeček
hlavní ekonom BH Securities

Letos v listopadu hypoteční trh začal pociťovat dopady omezení poskytování hypotečních úvěrů ČNB. V říjnu se totiž ještě dokončovaly rozjednané obchody, které byly započaty před zmíněnou regulací. Od října 2018 by banky na doporučení ČNB neměly poskytovat klientům, jejichž dluh překročil devítinásobek jejich ročního čistého příjmu, a současně by na splátku dluhu měli vynaložit maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

  • Česká národní banka zpřísnila od října 2018 pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu. Výše dluhu žadatele o hypotéku by neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 6 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 6 hhodinami

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
před 15 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
14. 4. 2025Aktualizováno14. 4. 2025
Načítání...